Sigal Prishtina triumfon për herë të tretë në Ligën Ballkanike

Basketboll

Sigal Prishtina triumfon për herë të tretë në Ligën Ballkanike

Më: 14 prill 2024 Në ora: 22:55
Sigal Prishtina

Sigal Prishtina është kampione e Ligës Ballkanike. Në një finale dramatike, kanë mundur PAYBL AEL Limassol me rezultat 72:67 (16:12, 14:25, 21:10, 21:20).

Bardhekaltrit triumfuan ndaj skuadrës qipriote që kishte përkrahjen nga tifozët vendas, por kjo nuk i ndali prishtinasit, që të luftojnë deri në fund dhe për herë të tretë në histori të fitojnë këtë garë.

Më herët e kishin fituar më 2015 dhe 2016.

Sa i përket finales, bardhekaltrit e nisën ndeshjen më mirë, duke e fituar çerekun e parë 16:12, derisa periudha e dytë foli në të mirë të qipriotëve 14:25.

Prishtinasit u rikthyen furishëm në pjesën e dytë, përkatësisht periudhën e tretë, që e fituan 21:10, derisa në dhjetëminutat e fundit e ruajtën epërsinë dhe triumfuan me pesë pikë dallim, 72:67.

Shaheed Davis shënoi 16 pikë për kryeqytetasit, Malcolm Armstead dhe Donte Clark shënuan nga 15, kurse 14 shtoi Diamond Stone.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat