Bostoni bën një hap gjigant drejt finales së madhe të NBA

Basketboll

Bostoni bën një hap gjigant drejt finales së madhe të NBA

Më: 26 maj 2024 Në ora: 10:25
Foto ilustrim

Boston Celtics ka bërë një hap gjigant drejt finales së madhe të NBA.

Celtics arritën fitore përballë Indiana Pacers me rezultatin 114:111, duke ngritur epërsinë në 3-0 në serinë finale të ‘Play-Off’ në Konferencën e Lindjes.

Në fakt, Pacers ishin skuadër më e mirë në pjesën e parë, duke arritur të shkojnë në pushim me epërsi 12 pikëshe.

Por, në pjesën e dytë Bostoni i rikthye, ku fitoren e siguroi falë fitimit të dy çerekëve, dominues ishin në atë të fundit.

Lojtari më i mirë i Bostonit ishte, Jayson Tatum, i cili ishte dy asistime larg një triple-double. Ai pati 36 pikë, 10 kërcime dhe tetë asistime. Ai u ndihmua edhe nga Broën që shtoi 24 pikë.

Në krahun tjetër, për vendasit nuk mjaftuan 32 pikët e Nembhard.

Bostonit tash i nevojitet edhe një fitore për të kaluar në finalen e madhe të NBA.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat