Boston Celtics shkatërroi Dallas Mavericksin në ndeshjen e parë finale të NBA

Basketboll

Boston Celtics shkatërroi Dallas Mavericksin në ndeshjen e parë finale të NBA

Më: 7 qershor 2024 Në ora: 08:38
Boston Celtics vs Dallas Maverick

Boston Celtics ka mundur me rezultat të thellë 107:89 Dallas Mavericks në ndeshjen e parë të serisë së finaleve të NBA.

Skuadra vendase kaloi në epërsi 37:20 pas çerekut të parë, dhe ndeshja ishte e njëanshme që në fillim.

Në një moment, Bostoni kishte një epërsi prej 29 pikësh dhe megjithëse Dallas shkurtoi rezultatin në 72:64 në mesin e çerekut të tretë, ata u mbaruan në fund dhe pësuan një disfatë bindëse.

Boston u udhëhoq drejt fitores nga Jaylen Brown me 22 pikë, Kristaps Porzingis, i cili u rikthye pas një dëmtimi prej një muaji, me 20 pikë dhe Jayson Tatum me 16 asistime.

Dallas nuk u ndihmua as nga i madhi Luka Doncic me 30 pikë e 10 kërcime dhe Kyrie Irving dështoi me vetëm 12 pikë.

Vëmendje të madhe në tribuna tërhoqi edhe trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, i cili u shfaq në TD Garden dhe brohoriste për Celtics, për të cilët kishte veshur edhe xhupin e tyre.

Ndeshja e radhës e serisë finale luhet natën mes të dielës dhe të hënës, sërish në Boston.

Celtics kanë ndjekur titullin e tyre të parë që nga viti 2008, dhe një titull i ri i mundshëm do të ishte i 18-ti në histori, gjë që do t’i bënte ata përsëri rekordmen, duke marrë parasysh se aktualisht janë të barabartë me Los Angeles Lakers me nga 17 tituj secili.

Nga ana tjetër, Mavericks, të udhëhequr nga slloveni i madh Luka Doncic, janë në kërkim të titullit të dytë të NBA-së në historinë e tyre pasi Dirk Noëitzki i udhëhoqi ata në të parin në vitin 2011. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat