U qëllua me thikë nga ish i dashuri shqiptar, studentja greke 6 orë në luftë për jetën, flet e ëma: E kërcënonte

Diaspora

U qëllua me thikë nga ish i dashuri shqiptar, studentja greke 6 orë në luftë për jetën, flet e ëma: E kërcënonte

Më: 23 shkurt 2021 Në ora: 17:57
Viktima

Nëna e studentes greke e cila një ditë më parë u sulmua me thikë nga ish i dashuri i saj shqiptar Jetmir Kurtsmajlaj, në Itali ka folur për mediat greke në lidhje me ngjarjen. Ajo ka treguar se e bija do të qëndrojë në kujdes intensiv në spitalin e Torinos deri nesër pas një operacioni që ka zgjatur të paktën 6 orë.

Sipas saj e bija ka marrë pesë goditje me thikë, në gjoks, qafë, barkë me një thikë kuzhine.

“Ajo ka marrë pesë thika në gjoks, qafë dhe bark me një thikë kuzhine. Është një mrekulli që vajza ime e vogël jeton. Falë Zotit ajo është mirë tani, ajo i shpëtoi rrezikut sepse organet e saj jetike nuk janë dëmtuar. Ai u përpoq ta godiste në zemër dhe e shtyu fëmijën tim me gjithë forcën që i kishte mbetur në atë moment. 

Siç mësoj nga vajza ime tjetër e cila po studion gjithashtu atje, ajo do të qëndrojë edhe një ditë në njësinë e kujdesit intensiv deri nesër. Unë dua të udhëtoj të jem pranë saj, por fatkeqësisht nuk mundem për shkak të pandemisë së koronavirusit. Kushtet nuk më lejojnë të jem në krah të saj. Për fat të mirë, motra e saj është atje dhe unë mësoj gjithçka, po të mos ishte ajo, unë do të isha çmendur nga ankthi”, ka deklaruar ajo.

Ajo shton se e dinte që vajza kishte miqësi me 27-vjeçarin shqiptar. Sipas saj e bija kishte pasur disa konflikte me të riun pasi ai e kishte bërë fajtore për humbjen e vendit të punës.

“Gjithçka që dija për të ishte se ata ishin miq dhe miq, asgjë më shumë. Kështu më tha vajza ime. Ky njeri ishte i sëmurë mendor. Nuk mund ta besoj atë që ka ndodhur. Ne po jetojmë një makth. Ai kishte disa probleme me punën e tij, ai u pushua nga puna dhe mendonte se vajza ime ishte fajtore. Pastaj vajza ime mori ndihmë nga një psikolog sepse ai i dërgonte vazhdimisht mesazhe kërcënuese dhe ajo ishte e frikësuar. 

Psikologu e këshilloi atë të qëndronte larg këtij djali sepse ai ishte i rrezikshëm dhe kishte probleme psikologjike. Vajza ime informoi policinë dhe ata i thanë asaj se mund të ngrinte një padi kundër tij. Vajza ime, për të mos i përshkallëzuar çështjet me të, u përpoq ta qetësonte dhe pas ditësh ata caktuan një takim në një vend publik në mënyrë që njerëzit të kërkonin ndihmë nëse ai e lëndonte atë”, tha ajo.

Sipas deklaratave të bëra për La Stampa nga motra e studentes greke, dy të rinjtë kishin lënë një takim për t’u sqaruar me njëri-tjetrin.

Ndërkohë mediat greke shkruajnë se ai nuk kishte pranuar ndarjen prej saj dhe vazhdonte ta kërcënonte në rrjetet sociale. “Unë do të vras”, ishte mesazhi që dyshohet se ai i ka shkruar në instagram.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat