Dënohet me 45 vjet burg banda e kokainës në Britani, 3 prej tyre shqiptarë

Diaspora

Dënohet me 45 vjet burg banda e kokainës në Britani, 3 prej tyre shqiptarë

Më: 30 prill 2021 Në ora: 23:10
Banda e kokainës

Një Gjykatë në Britaninë e Madhe dënoi sot me 45 vjet burg gjashtë shpërndarës droge, prej tyre 3 shqiptarë, të cilët shisnin kokainë në të gjithë Jug-Perëndimin e Britanisë.

Hetimi u përqendrua në Gloucester, London, Hampshire, Devon dhe West Midlands, çoi në rikuperimin e 3 kilogramëve kokainë dhe më shumë se 150,000 paund.

Dy vëllezër, Luciano Giaquinto, 53 vjeç, nga Barton Street, Gloucester dhe Andrew Giaquinto, 58 vjeç, nga Overbury Road, Gloucester, po përdornin një rrjet kriminal shqiptar me qendër në Londër për të blerë drogën.

Më 22 Prill 2020, oficerët e mbikëqyrjes dëshmuan se Luciano la adresën e tij në zonën Barton Street të Gloucester dhe u takua me një automjet që kishte udhëtuar nga Londra atë mëngjes.

Drejtuesi i automjetit ishte Anesti Koreta, një ndërlidhës që punonte me rrjetin kriminal.

Detektivët më vonë zbuluan se Luciano kishte organizuar takimin përmes anëtarëve të tjerë të grupit shqiptar të krimit. 

Gjatë këtij takimi, Luciano mori 1 kg kokainë, të cilën më vonë e hodhi në shtëpinë e vëllait të tij para se të shihej duke u larguar me një qese plastike që mbante 38,000 paund.

Një urdhër u ekzekutua në shtëpinë e Andrew Giaquinto dhe oficerët arrestuan dy vëllezërit. Pjesa më e madhe e kokainës ishte shpërndarë përreth adresës ndërsa vëllezërit ishin përpjekur me dëshpërim të hidhnin drogën në tualet.

Koreta, i moshës 42 vjeç, nga Upton Road, Edmonton, u ndalua ndërsa udhëtonte përsëri drejt Londrës dhe i gjetën mbi 38,000.

Të tre u akuzuan për shitje me kokaine dhe u deklaruan fajtorë. 

Hetimi identifikoi se Dhimitri Gjini, vjeç 41, nga Sandringham Road, Golders Green, e kishte dërguar Anesti Koretan të takohej me Lucianon.

Më 8 maj, oficerët e mbikëqyrjes ndoqën Gjinin në Tredworth dhe panë se si Uzair Kadodia u takua me të. Kadodia mbante një çantë që më vonë u gjet se kishte më shumë se 60,000 paund.

Kadodia qëndroi për pak kohë në automjetin e Gjinit dhe më pas u largua me një çantë tjetër. Kadodia u ndalua ndërsa ishte gati të kthehej në shtëpi dhe oficeri gjeti 2 kg kokainë në çantë.

Gjini u ndalua ndërsa ai u përpoq të largohej ndersa oficerët i gjetën 60,000 paund në automjetin e tij. Ai u deklarua fajtor për shitje kokaine dhe pastrim parash.

Detektivët identifikuan se Gjini dhe Koreta kishin punuar së bashku për disa kohë, me Koretën që u dërgua në Exeter, Gloucester dhe Aldershot për të shpërndarë kokainë.

Në total, 6 kg kokainë kishin qarkulluar gjatë pesë datave, me një vlerë rruge prej 600,000 paund.

Hetimet e mëtejshme identifikuan se Dashnor Pali ishte çelësi për furnizimin me kokainë të vëllezërve Giaquinto si dhe të Kadodia.

Hetimet zbuluan se ai ishte deportuar pasi ishte dënuar në 2018 me pesë vjet burgim për furnizim me kokainë.

Pali ishte kthyer në Mbretërinë e Bashkuar para skadimit të dënimit të tij dhe po përdorte një emër të rremë për të fshehur identitetin e tij. 

Zyrtarët e mbikëqyrjes u përdorën për të identifikuar dy lokacione kryesore në Stoke në Trent dhe Birmingham.

Më 7 korrik 2020, oficerët arrestuan Palin. Hetimi tregoi se Luciano dhe Pali kishin qenë miq për disa muaj para furnizimit të kokainës në Prill 2020.

Gjini u dënua me 10 vjet e gjashtë muaj burg,  Pali u dënua me shtatë vjet e katër muaj.

Luciano Giaquinto u burgos për shtatë vjet e shtatë muaj, ndërsa vëllait të tij Andrew iu dha shtatë vjet e gjashtë muaj.

Kadodia mori një dënim me burgim prej gjashtë vjet e 10 muaj. Koreta u burgos për pesë vjet e 11 muaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat