Mediat zvicerane: Pas raportimeve policia e Kosovës intensifikon kontrollet e testeve

Diaspora

Mediat zvicerane: Pas raportimeve policia e Kosovës intensifikon kontrollet e testeve

Më: 10 shtator 2021 Në ora: 16:07
Ilustrim

Për shkak të testeve të rreme PCR: Policia në Kosovë shtrëngohen kontrollet (Wegen gefälschten PCR-Tests: Polizei im Kosovo verschärft Kontrollen) me këtë titull meidat në Zvcër, duke ju referuar gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch ka shkuar rreth falsifikimeve të testev të Covid-19 në Kosovë dhe disa vende tjera në ballkan. 

Kriminelët falsifikojnë testet e PCR në Kosovë dhe ua shesin atyre udhëtarëve. Tani policia ka forcuar kontrollet dhe ka arrestuar disa persona.

Kohët e fundit, mbi 100 kriminelë u arrestuan në Ballkan për falsifikimin e testeve negative të PCR. Dhe në një mënyrë të madhe. Sepse dokumentet janë me vlerë ari. Disa shiten deri në 800 franga, ka shkruar Blick, duke ju referuar gaztës zvcerane në shqip Le Canton27.ch

Nuk është çudi: Kushdo që mund të tregojë një test negativ konsiderohet të jetë i sigurt për koronën – kështu që bota është e hapur për ju. Dhe kjo është pikërisht ajo që falsifikatorët duan të përfitojnë.

Pas arrestimeve, policia në Kosovë mesa duket po i shtrëngon vidhat. Testet tani po shqyrtohen.

Sepse jo vetëm në këtë vend kërcënohet me burg për shkak të testeve false PCR. Kjo vlenë edhe për Kosovën. Konkretisht: deri në tetë vjet! Dhe policia tashmë ka gjetur atë që po kërkon.

Gjithsej 12 raste u raportuan dhe filluan. 11 prej tyre për shkak të falsifikimit të dokumenteve ose falsifikimit të testeve PCR dhe një rast për shkak të mosrespektimit të rregullave shëndetësore gjatë pandemisë", thotë major Baki Kelani, zëdhënës i policisë së Kosovës, për gazetën Le Canton27.ch, ka transmeturar Blick.

Jo vetëm falsifikatorët rrezikojnë një gjobë. Edhe njerëzit e kapur me testin e gabuar të PCR. Sepse kushdo që përhap qëllimisht një sëmundje dhe kështu dëmton të tjerët nuk kërcënohet me burg, por me një gjobë.

Gazeta tjetër zvicerane NAU.CH ka shkruar se "Siç raportohet nga portali shqiptar ne Zvicër Le Canton27.ch, Interpol deri më tani ka gjetur më shumë se 17,000 teste të rreme. (Wie das Albaner-Portal berichtet, hat Interpol bisher mehr als 17’000 gefälschte Tests festgestellt.) Sipas Agjencisë për Bashkëpunimin Policor Ndërkombëtar, 19 organizata kriminale gjithashtu u shpërbë dhe 407 persona u arrestuan në lidhje me këtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat