Nita Rakovica shqiptarja e parë pjesë e policies në Zelandën e Re

Diaspora

Nita Rakovica shqiptarja e parë pjesë e policies në Zelandën e Re

Nga: Sabbbit Abdyli, Auckland Më: 8 gusht 2022 Në ora: 08:33
Në foto Nita me prindërit e saj

Nita Rakovica është shqiptarja e parë oficere police  në Zelandën  Re. Nita bashkë me familjen u vendos në Zelandën e Re në tetor të vitit 1999 kur sapo kishte mbushur 5 vjet. Ishin këto ardhje të familjeve kosovare që kishin përjetuar gjenocidin e shteti serb në tokat e tyre stërgjyshore.

Si të gjithë fëmijët shqiptarë të moshës shkollore bashkë me ta edhe Nita shpejt mësuan  gjuhën dhe u adaptuan  mjedisit të ri. Shumë prej tyre kanë kryer studimet në universitetet prestigjioze të Auckland-it dhe punojnë gjithandej Zelandës së Re.

Nita pas mbarimit të Kolegjit për oficere policie me sukses veshi uniformën dhe komfor ligjeve e rregullave të punës kryen detyrën në ruajtjen e rendit  në qytetin e Auckland-it.

Në bisedë me Nitën, më tha: “Jam e kënaqur me punën dhe krenare me uniformën e policit në shtetin e rregullit e qetësisë, ku jetojnë kultura e raca të ndryshme në harmoni të plot, shtetit ku u rrita, shtetit që na dha dorën e ndihmës kur patëm  më së shumti nevojë”.

Image
Në foto Nita me rastin e diplomimit
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat