Përdhunues, trafikantë droge dhe grabitës, si shqiptari në Greqi kishte “pushtuar” kampusin universitar

Diaspora

Përdhunues, trafikantë droge dhe grabitës, si shqiptari në Greqi kishte “pushtuar” kampusin universitar

Më: 29 shtator 2022 Në ora: 07:40
Foto ilustrim

Miti që shqiptari Esmin Ferhati kishte ndërtuar gjatë pesë viteve të fundit, rreth pseudonimit të tij “Esko”, e lejoi atë të rekrutonte dhe të kontrollonte të rinjtë që kishin një histori si fansa të dhunës, si dhe ish të burgosur, duke krijuar një rrjet labirint organizatash që funksiononin në forma e kontejnerëve komunikues.

Nuk është rastësi që tre banditë shqiptarë që ndodheshin rreth tij, ishin liruar nga burgu një vit më parë, pas gati dhjetë vitesh burg, për pjesëmarrje në bandën e egër të përdhunuesve që vepronin në periferitë jugore. Një pjesë e madhe e grabitjeve dhe trafikut të drogës vinin nga banesat e studentëve në të gjithë pellgun. Por ajo që paraqet shumë interes janë punët e mëdha të 30-vjeçarit shqiptar, pasi po hetohet mundësia që ai të jetë pronari i vërtetë i të paktën tre bizneseve në Athinë.

Në informacion thuhet se zbulimi i tre bandave që e kishin shndërruar Universitetin Politeknik në një fole kriminelësh mizorë, nga Nëndrejtoria e Sigurimit të Athinës, do të zbardhë një sërë grabitjesh dhe veprimesh të tjera kriminale të pazbardhura edhe sot e kësaj dite.

Hapi i parë në këtë drejtim janë rezultatet e testeve balistike mbi armët e gjetura. Me fjalë të tjera, të vërtetohet nëse dhe në cilat vepra penale janë përdorur.

Hapi i dytë është hapja e celularëve të personave të përfshirë, pasi nga të dhënat dhe kontaktet do të gjenden, thotë policia greke, anëtarë të panjohur të grupeve kriminale, por edhe persona të tjerë me të cilët kanë pasur transaksione, kryesisht në lidhje me marrëveshjet me trafikun e drogës.

Në të njëjtën kohë po hetohen kontaktet e policës 22-vjeçare në provë të departamentit Zografou, e cila “dogji” dy ​​operacione të policisë, duke u dhënë informacion bandave nëpërmjet partnerit të saj shqiptar për forcat e policisë dhe lëvizjet e tyre. Po shqyrtohet gjithashtu mundësia e përfshirjes së personave të tjerë në “shërbimin inteligjent” të organizatave kriminale, si dhe mundësia që ata të jenë të fshehur në elementë të tjerë të armatimit të rëndë të Universitetit Politeknik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat