Krasniqi bën homazhe në varrezat e vëllezërve Bytyçi në Yonkers- New York

Diaspora

Krasniqi bën homazhe në varrezat e vëllezërve Bytyçi në Yonkers- New York

Nga: Beqir Sina Më: 21 nëntor 2022 Në ora: 06:15
Pamje nga vendi i ngjarjes

YONKERS NY : Në fund të vizitës së tij në SHBA, Memli Krasniqi - Kryetar i PDK-së, dhe Deputet i Kuvendit të Kosovës, i shoqëruar nga ish Ambasadorja e Kosovës, në Washington, Vlora Çitaku, qëndrojë në New York, duke bërë homazhe në varrezat e vëllezërve Agron, Mehmet dhe Ylli Bytyçi, të rënë për lirinë e Kosovës.

Me këtë rast Krasniqi, ka vendosur një buqetë me lule në nderim, respekt e mirënjohje të thellë para kujtimit dhe veprës të Dëshmorëve të Batalionit “Atlantiku” të rënë për lirinë e Kosovës, vëllezërve Agron, Mehmet dhe Ylli Bytyçi, historisë së lavdishme të UÇK-së dhe krenarinë e komunitetit shqiptaro-amerikan.

Komandati i Batalionit Atlantiku – Gani Shehu, tha në këtë homazh se ne jemi krenar sa her që vijmë në këtë vend – në këtë memorial, që është shumë afër me sheshin para këtij hoteli(Royal Regency), aty ku 23 vjet më parë u nisë Batalioni Atlantiku, duke iu bashkuar radhëve të UÇK-së.

“Me shembullin e tyre të jashtëzakonshëm të sakrifikimit më sublim në emër të atdhedashurisë dhe idealeve më të larta njerëzore, vëllezërit Bytyçi, do t’i frymëzojnë dhe edukojnë përherë gjeneratat e reja të shqiptarëve në mbrojtje të lirisë, pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës” tha Shehu.

Krasniqi, duke folur  për shembullin e vëllezërit Bytyçi, tha se ata janë shembull i atdhedashurisë

  “Në kohët më të vështira për Kosovën dhe popullin tonë, me bekimin e prindërve të tyre, ata lanë rehatinë e jetës në SHBA dhe morën rrugën e lavdisë për çlirimin e vendit, duke iu bashkuar radhëve të UÇK-së.”

Andaj, tha ai populli i Kosovës do t’i jetë përjetësisht mirënjohës familjes Bytyqi për kontributin e tyre të jashtëzakonshëm në çlirimin e Kosovës. Ndërkaq, Kosova dhe institucionet tona nuk duhet të ndalen së kërkuari drejtësi, deri kur kriminelët serbë të marrin dënimin e merituar për vrasjen e vëllezërve Bytyqi!

 Kur kanë kaluar 23 vjet nga vrasja e tyre e pabesë, dhe ende nuk ka përparim për ndriçimin e këtij krimi monstruoz, është domosdoshmëri vënia e drejtësisë që do të lehtësojë dhembjen e madhe të familjes së dashur Bytyçi, por edhe të sjell drejtësinë për të gjithë të rënët për çlirimin e Kosovës.

Për këtë theksojë në fund të fjalës së tij Kryetar i PDK-së, Memli Krasniqi Deputet i Kuvendit të Kosovës:

“Puna jonë që kemi nisur për drejtësi për vëllezërit Bytyçi, nuk do të ketë të ndaluar. Ne do të jemi të lehtësuar vetëm atëhere, kur t’i shikojmë vrarësit e tyre, që kan dalë para drejtësisë.Por, deri atëhere na mbetet të gjithëve së bashku ta respektojmë përherë me vlërësimet më të larta kontributin e vëllëzërve Bytyqi, dhe kontributin e veprën e çdo luftëtari të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës - UÇK-ës, pa dallim,” 

Ndërsa përfundojë : “Ne do të vazhdojmë punën e nisur në rrugën tonë , të bindur se drejtësia e luftës së drej të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës - UÇK-ës, është e padiskutueshme dhe nuk mundet të njolloset kurr sesi edhe përkundër të gjitha tentativa mjerane, që kan kaluar dhe po kalojmë. Lufta çlirimtare për lirinë e Kosovës, asnjë herë nuk mundet të njolloset.”

Lavdi u qoftë të gjithë dëshmorëve dhe herojnëve të Kosovës!

Image
Pamje nga vendi i ngjarjes
Image
Pamje nga vendi i ngjarjes
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat