“Jemi njerëz, jo kafshë”, emigrantët në protestë pas vdekjes së 37-vjeçarit shqiptar në Angli

Diaspora

“Jemi njerëz, jo kafshë”, emigrantët në protestë pas vdekjes së 37-vjeçarit shqiptar në Angli

Më: 19 nëntor 2023 Në ora: 12:31
Alfred Dosku

Një ngjarje e rëndë ndodhi një ditë më parë në një spital në Britaninë e Madhe, ku 37-vjeçari me origjinë nga Librazhdi, Alfred Dosku, humbi jetën, pasi ndodhej në terapi intensive prej disa ditësh pasi kishte tentuar të vriste veten.

Pas vdekjes së shqiptarit 37-vjeçar, i cili ishte arrestuar nga policia britanike dhe do të depërtohej në Shqipëri, dhe tentativës së një shqiptarë të dytë po ashtu për të vrarë veten, një protestë është organizuar në në Brook House, një objekt hetimi, i cili ka marrë plot kritika kohët e fundit, kryesisht nga të burgosur shqiptarë.

Shtetasi i dyti u depërtua menjëherë pas tentativës së tij për vetëvrasje, por ai më pas u kthye sërish në Britaninë e Madhe, pasi një sfide ligjore nga avokati i tij, i cili aplikoi për anulimin e urdhrit të tij të dëbimit.

Një i burgosur shqiptar i përfshirë në protestë tha se dy burrat që kishin tentuar të vrisnin veten kishin frikë për sigurinë e tyre për shkak të planeve të afërta për t’i kthyer ata në Shqipëri.

“Njëri prej tyre më tha se mendonte se do të ishte më mirë të vdiste në MB sesa të kthehej në Shqipëri. Trajtimi ynë në paraburgim nuk është i mirë. Ne nuk jemi kafshë, ne jemi njerëz”, tha ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat