Shqiptari Juxhin Gjoni mes kandidatëve për zgjedhjet Federale në Bruksel

Diaspora

Shqiptari Juxhin Gjoni mes kandidatëve për zgjedhjet Federale në Bruksel

Më: 8 qershor 2024 Në ora: 18:18
Juxhin Gjoni

Një nga kandidatët për pozgjedhjet Federale në Bruksel, është shqiptari Juxhin Gjoni.

31-vjeçari beson se do të ketë një rritje të ekstremit të djathtë.

‘Besoj do të kemi një rritje të ekstremit të djathtë dhe do kemi një rënie te partitë e majta, ekologjike, socialistët, shanset janë pak të vështira. Unë këtu prej 5 vitesh jam kryetar i partisë. Për herë të parë jam në një vend shumë të mirë brenda listës’, tha Gjoni.

Ai prej 5 vitesh është pjesë e partisë Envea.

‘Është pak konservatore, që mban familjen vlerat traditat dhe është çështje emigracioni. Shohim që partitë e djathta krijojnë probleme që nuk pranojnë refugjatët.

Mendoj se problemi fillon nga burimi, pse dikush duhet te iki nga vendi vet.

Partitë e djathta dhe partia Envea mundohet të investoje te zgjidhja e problemit në vendburim’, thotë kandidati shqiptar për zgjedhjet federale në Belgjinë, Juxhin Gjoni.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat