Dikur i rrezikshëm për Prishtinën, sot selektor i ri në një shtet që pak kujt ia merr mendja 

Futboll

Dikur i rrezikshëm për Prishtinën, sot selektor i ri në një shtet që pak kujt ia merr mendja 

Nga: Kemajl Goca Më: 28 korrik 2021 Në ora: 13:46
Dikur i rrezikshëm për Prishtinën, sot selektor i ri në një shtet që pak kujt ia merr mendja 

Gjeneratat e vjetra në Kosovë, e njohin shumë mirë Aljosha Asanoviqin, ish futbollist i shquar kroat i skuadrës me renome Hajduku nga Spliti dhe ish reprezentues i Krocisë.

Dikur si futbollist (në vitet e 80-ta) ka qenë kundërshtar i Prishtinës dhe mjaft i rrezikshëm, sidomos për penallti ka qenë specialist.
Sot është emëruar selektor i ri Kombëtares së Zambisë.

“Aljosha do të jetë trajneri i dytë kroat në stolin e ekipi kombëtar të Zambisë, e cila është e 87-ta në renditjen e FIFA-s, që ka lojtarë nga Glasgow Rangers, Leicester dhe Slask

Asanoviq nuk është trajneri i parë i Zambisë në historinë kroate, ai u drejtua gjithashtu edhe nga Ante Busheliç në vitin 1981 dhe 1982.

“Ishte një nder i madh për mua të punoja në Federatën Kroate të Futbollit, por ka ardhur koha për sfida të reja në karrierën time si trajner.

Unë do të doja të falënderoja Davor Shukerin për rekomandimin e tij dhe drejtuesit e Federatës së Futbollit Zambian për besimin e tyre, dhe nga shtatori do t’i kem përgjegjësitë e mia të para në pozicionin tim të ri.

Sigurisht, unë falënderoj drejtuesit e Federatës Kroate të Futbollit që më kanë mbështetur gjatë gjithë kohës dhe të gjithë kolegët dhe bashkëpunëtorët për bashkëpunimin e shkëlqyeshëm “, tha Asanoviq për HNS.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat