Pioli: Ne luftuam në Liverpool

Futboll

Pioli: Ne luftuam në Liverpool

Më: 18 shtator 2021 Në ora: 15:06
Pioli: Ne luftuam në Liverpool

Stadiumi “Allianz” është gati të kthejë vëmendjen te një nga ndeshjet e mëdha të këtij sezoni të hershëm. Juventusi kundër Milanit, një klasike tradicionale që tashmë mund të thotë shumë për luftën në krye. Stefano Pioli, në prag të ndeshjes në Torino, foli në konferencën për shtyp:

Ne luftuam në Liverpool, por ishim në gjendje të reagonim kundër një kundërshtari të komplikuar.

Ishte një shenjë e pjekurisë, rritjes dhe forcës, por ka ende një ndryshim: ne fituam në Serie A, por humbëm në Liverpool, kundër një kundërshtari që shpresoj se do të na ndihmojë të rritemi shumë në të ardhmen. Në Serie A, minutat e luajtura mirë në ‘Anfield’ nuk mund të jenë të mjaftueshme.

Jam i kënaqur që gjej Allegrin, një trajner të madh dhe një person inteligjent. Ishte e vështirë të pritej Juve me një pikë në 3 ndeshje, por gjithashtu kishin vështirësi me ekipet kombëtare. Nesër dy skuadra shumë të forta do të përballen me njëra-tjetrën, Juve ka një traditë e madhe, do të jetë sfidë shumë e ekuilibruar. Juventusi mund të mposhtet duke u përpjekur të luash me intensitet dhe vëmendje superiore ndaj tij.

Ne biseduam me Ibra, pas Liverpool-it nuk është përmirësuar. Giroud nuk do të jetë gati për shkak të dhimbjeve akute të mesit, ne do të përqendrohemi në burimet që kemi. Maignan ka avantazhin se dëshiron të dijë gjithçka, ai është shumë kurioz. Milani nuk ka fantazma të Donnarumma, ne kemi një portier të fortë, që duhet të vazhdojë kështu. Diaz dhe Tomori kanë cilësi dhe disponueshmëri, nuk është e lehtë të përshtatesh askush kaq shpejt.

Milani ndër favoritët për titull? Ne mendojmë se jemi një ekip i fortë. Në Serie A, 7 më të mëdhenjtë në letër janë shumë afër. Liverpool do të jetë një stimul për ta ngritur nivelin edhe më shumë. Romagnoli? Jam i lumtur ta stërvis atë, Raiola bën punën e tij dhe unë të miat. Unë do të hedh në fushë ata që janë të motivuar dhe gati të japin gjithçka për këtë fanellë. Për momentin të gjithë janë gati.

Messias nuk është ende në një pozicion për ta ndihmuar ekipin, Pellegri duket mirë dhe mund të bëjë paraqitjen e parë nesër. Ai ka karakteristika të mira dhe një qëndrim të mirë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat