Neymar shpërthen ndaj gjyqtarit

Futboll

Neymar shpërthen ndaj gjyqtarit

Më: 23 shtator 2021 Në ora: 13:28
Neymar shpërthen ndaj gjyqtarit

Neymar mbron Paquetà dhe sulmon publikisht zgjedhjet e gjyqtarit Frappart, i cili paralajmëroi ish-lojtarin e Milanit për një përpjekje driblimi. Braziliani i PSG ka vendosur të mbrojë bashkatdhetarin e tij, protagonistin e pavullnetshëm të një episodi, që po shkakton diskutime.

Në javën e shtatë të kampionatit francez, PSG ishte duke luajtur në fushën e Metz, ndërsa Lyon u përball me Troyes në shtëpi. Dy brazilianët ishin protagonistë të ndeshjeve: Neymar i dha Hakimit asistin për golin fitues të PSG, ndërsa Paquetà shënoi në pjesën e dytë, duke mbyllur ndeshjen 3-1. Por, ajo që ndezi zemërimin e Neymar ndodhi në minutat e fundit të sfidës në Lyon, kur Paquetà u përpoq të driblojë një kundërshtar.

Për këtë përdori klasiken “lambreta” (ose “carretilha”), gjesti teknik që lejon një lojtar të kapërcejë kundërshtarin direkt me një “truk” me thembër.

Një gjest që gjyqtarja, zonja Frappart, e konsideroi si mungesë respekti ndaj kundërshtarit dhe për këtë e paralajmëroi ish-lojtarin e Milanit. Neymar, i cili përjetoi një situatë të ngjashme vitin e kaluar kundër Montpellier, u tërbua në Instagram, duke postuar fotografinë e driblimit të Paqueta dhe duke shkruar:

“Kjo skenë është shumë e trishtuar, marrja e një kartoni të verdhë për një gjest teknik. “Carretilha” është një zgjidhje loje, pa marrë parasysh se në cilën fushë bëhet apo në cilën minutë ndodh. E njëjta gjë më ndodhi mua sezonin e kaluar dhe tani i ndodh Paqueta. Sinqerisht, nuk e kuptoj pse. E famshmja “Joga Bonito” tani ka mbaruar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat