Reagon më në fund Lukaku

Futboll

Reagon më në fund Lukaku

Më: 4 janar 2022 Në ora: 21:35
Romelu Lukaku

Romelu Lukaku ndihet i penduar pas deklaratave të tij së fundit për ‘SkyItalia’. 

Nënshkrimi rekord i klubit tashmë ka kërkuar falje brenda në Chelsea dhe është rikthyer në stërvitje, por tani është zhvendosur për t’iu drejtuar personalisht tifozëve blu.

“Tifozëve më vjen keq për shqetësimin që kam shkaktuar”, tha Lukaku për faqen zyrtare të klubit të Chelseat. “Ju djema e dini lidhjen që kam me këtë klub që nga vitet e mia të adoleshencës, kështu që e kuptoj plotësisht që jeni të mërzitur".

“Natyrisht që tani më takon mua për të rivendosur besimin tuaj dhe unë do të bëj më të mirën time çdo ditë për të treguar përkushtim në terrenin stërvitor dhe në ndeshje për t’u siguruar që ne të fitojmë ndeshjet".

“Dhe gjithashtu menaxherit, shokëve të mi të skuadrës dhe bordit, i kërkoj falje, sepse mendoj se nuk ishte momenti i duhur gjithashtu".

“Dhe unë dua të eci përpara nga kjo dhe të sigurohem që ne të fillojmë të fitojmë lojëra futbolli dhe të sigurohem që unë të filloj të performoj për ekipin në mënyrën më të mirë.”

Lukaku këmbënguli se intervista e tij në ‘Sky Sport Italia’ ishte krijuar vetëm si një lamtumirë respektuese për tifozët e Interit – por se ai tani e kupton dëmin e shkaktuar nga komentet e tij.

“Mendoj se duhet të isha shumë më i qartë në mesazhin tim për të qenë i sinqertë”, tha Lukaku.

“Për shkak se intervista kishte të bënte me lamtumirën e tifozëve të Interit, nuk kishte të bënte me përpjekjen për të mosrespektuar tifozët (Chelsea), klubin e futbollit, pronarin, shokët e mi të skuadrës, stafin teknik".

“Sepse ata bënë shumë përpjekje që unë të kthehesha këtu dhe doja të kthehesha këtu".

“Isha në një mision për t’u rikthyer që kur u largova, kështu që i kuptoj plotësisht zhgënjimet e fansave".

“Por tani më takon mua të sigurohem që angazhimi im të jetë 100 për qind dhe këtë do ta bëj në çdo ndeshje".

“Klubi im ishte Chelsea, të gjithë e dinë se që në moshën 10 ose 11 vjeç kam thënë se doja të luaja për Chelsean. Kishte qartë imazhe kur erdha në udhëtimin tim shkollor që thashë se doja të luaja për Chelsean".

“Pra, për mua që erdha këtu kur isha 18 vjeç, nuk shkoi aq mirë. Tani jam kthyer në moshën 28-vjeçare në vitet kryesore të karrierës sime – nuk mund ta ngatërroj vërtet këtë.’

Në intervistën e tij me Sky Italia, e cila u regjistrua disa javë më parë, por u publikua javën e kaluar, ai foli për pakënaqësinë e tij nën Tuchel dhe dëshirën e tij për të luajtur një ditë përsëri për Interin. Belgu iu bashkua Chelseat nga skuadra italiane për 98 milionë funte verën e kaluar.

Pas deklaratave, Lukaku u përjashtua shpejt nga skuadra e ditës së ndeshjes përpara përballjes së madhe të skuadrës në garën për titull me Liverpoolin e Jurgen Klopp të dielën e kaluar.

Duke folur gjatë konferencës së tij për shtyp të martën përpara ndeshjes gjysmëfinale të Carabao Cup të Chelsea me Tottenhamin, Tuchel trajtoi këtë çështje dhe konfirmoi se të gjitha çështjet me Lukakun ishin zgjidhur pas bisedimeve ballë për ballë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat