Kupa e Afrikës/ Guinea mposht Malavinë, Maroku e Gana ndajnë pikët

Futboll

Kupa e Afrikës/ Guinea mposht Malavinë, Maroku e Gana ndajnë pikët

Më: 10 janar 2022 Në ora: 19:15
Foto ilustrim

Po vazhdon të luhet xhiroja e parë e fazës së grupeve në Kupën e Afrikës.

Në kuadër të grupit B është luajtur edhe ndeshja mes Guinesë dhe Malavisë, e cila ka përfunduar me fitoren e Guinesë.

Guinea triumfoi me rezultatin 1:0, falë golit të shënuar nga I. Sylla. Ky gol u shënua në minutën e 35’ të takimit.

Guinea kështu e nis me fitore aventurën në Kupën e Afrikës 2022, dhe barazon pikët me Senegalin. Malavia ndërkohë mbetet pa pikë, sikur Zimbabveja.

Në anën tjetër, në grupin C, ndeshja e parë është luajtur mes Marokut dhe Ganës.

Kjo ndeshja ka përfunduar po ashtu me rezultatin 1:0. Skuadra e Marokut mori fitoren, me një gol të vonshëm të shënuar nga Boufal, në minutën e 83’.

Në të njëjtin grup (C) më vonë (20:00) luhet ndeshja mes Ishujve Komore dhe Gabonit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat