UEFA ende nuk e ka shkarkuar rusin

Futboll

UEFA ende nuk e ka shkarkuar rusin

Më: 3 mars 2022 Në ora: 12:03
UEFA ende nuk e ka shkarkuar rusin

Pasi i suspendoi nga garat e saj të gjitha kombëtaret dhe klubet ruse, e po ashtu ndërpreu edhe bashkëpunimin me sponsorin kryesor, Gazpromin rus, UEFA po planifikon edhe tjera sanksione kundër Rusisë, e cila qe tetë ditë në mënyrë agresive po e sulmon Ukrainën.

UEFA shumë shpejt pritet ta thërras një mbledhje të jashtëzakonshme për ta larguar nga Komiteti Ekzekutiv i saj njërin prej udhëheqësve kryesor dhe më me ndikim. Bëhet fjalë për presidentin e Federatës së Futbollit të Rusisë (FFR), Alexander Dyukov.

54-vjeçari është zgjedhur anëtar i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s në prill të vitit 2021. Ai është njëri prej njerëzve kryesor në Komitetin Ekzekutiv të UEFA-s, organ ky që i numëron gjithsej 19 anëtarë.

Dyukov është drejtor ekzekutiv i Gazpromit, i cili kontrollohet nga shteti i Vladimir Putinit, fajtorit kryesor për sulmet e vazhdueshme agresive që po ndodhin kundër Ukrainës.

Siç thonë mediat evropiane, vetëm presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, ka ndikim më të madh në UEFA, kurse për kah ndikimi i dyti konsiderohet rusi Dyukov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat