Cassano i dërgon një mesazh emocionues Chiellinit dhe preket!

Futboll

Cassano i dërgon një mesazh emocionues Chiellinit dhe preket!

Më: 17 maj 2022 Në ora: 22:55
Cassano i dërgon një mesazh emocionues Chiellinit dhe preket!

Giorgio Chiellini është gati të largohet nga Juventusi pas 17 vitesh djerse, gjaku (dhe një kokë të fashuar) dhe lidershipi dhe tifozët e Juventusit tashmë janë penduar për një nga shtyllat e skuadrës që ka dominuar futbollin italian për një dekadë.

Urimi të hënën në mbrëmje në stadium për gladiatorin toskan ishte emocionues, duke ndërthurur lotët e derdhur për Mbretin Giorgio me ato për Paulo Dybala. Nuk do të jetë e njëjta Juve pa Chiellinin, por futbolli italian humbet edhe një lojtar ikonë, një ‘profesor’ i mbrojtjes i njohur botërisht edhe jashtë vendit.

Për më tepër, pas lojtarit ka shumë më tepër, një kokë menduese si pak të tjerë, gjë që e bën atë të parashikojë një karrierë menaxheriale në Torino – kur ai do të ketë varur këpucët, ndoshta pas një eksperience të fundit në Shtetet e Bashkuara – në të cilën do të vendos rezultatin e diplomës së tij në Ekonomi dhe Tregti të marrë 12 vjet më parë dhe pas diplomës master në 2007 në administrim biznesi.

Chiellini ka qenë gjithmonë i respektuar nga të gjithë kundërshtarët e tij, të cilët kurrë nuk e kanë vënë në dyshim besnikërinë dhe korrektësinë e tij. Mes tyre në Serinë A ishte edhe Antonio Cassano, i cili gjithashtu ndau vite të kombëtares me lojtarin e Juventusit.

Në vitin 2014, kur njeriu nga Bari u fol për rikthimin për të veshur fanellën blu pas dy vitesh mungesë dhe për t’u thirrur për Botërorin e Brazilit (gjë që ndodhi më vonë), ishte Chiellini ai që mohoi se senatorët italianë ishin kundër rikthimit:

“Kushdo qe thote se ka ndonje senator ne grup qe nuk e do Antonion thote genjeshter, jane shpifje. Antonio eshte i pelqyer nga te gjithe, ne u gezuam me te ne kampionatin europian dhe e mirëpresim, ai po bën një kampionat të jashtëzakonshëm”.

Me pak fjalë, pavarësisht se ishte një nga “ushtarët lodër” të skuadrës së Juventusit që kishte “refuzuar tre herë”, Chiellini ishte në gjendje të fitonte vlerësimin e Cassanos, një vlerësim i treguar nga deklaratat e viteve të fundit:

“Italia ka vetëm një kampion, është Giorgio Chiellini”, tha ai nëntorin e kaluar. Dhe sot ai e nderon me një mesazh të bukur të postuar në Instagram pas Juve-Lazio: një video në të cilën ai shpenzon fjalë të rëndësishme edhe për Insigne, një tjetër lojtar që do të largohet nga skuadra e jetës së tij, Napoli.

“Chiellini është një shok me të cilin ne fushe nuk u kursyem si kundershtare, u grindëm, ai nuk shikonte askënd në fushë me syrin e shokut, por mendoj se ai është një nga njerëzit, nëse jo personi më i mirë, i sjellshëm dhe i respektuar qe kam takuar ndonjëherë në botën e sportit.

Ky është Giorgio Chiellini – thotë Cassano me dashuri – Unë me të vërtetë i uroj një fat të madh, zemra ime qan kur shoh një lojtar dhe një njeri të tillë që do të ndalojë. Unë me të vërtetë i uroj të gjitha të mirat në botë, është një person vërtet i veçantë. Giorgio është numri një, një përqafim i madh”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat