Tabela përfundimtare në Superligën e Kosovës

Futboll

Tabela përfundimtare në Superligën e Kosovës

Nga: Kemajl Goca Më: 22 maj 2022 Në ora: 17:13
Ballkani

Vetëm edhe një ndeshje ka mbetur e barazhit që të dihet se cila ekip do të jetë në elitë: Malisheva apo Vushtrria. 

Sot bie perdja e Kampionatit të Kosovës në futboll.

Ballkani i Therandës është kampion i ri, për herë të parë në histori të ekzistimit si klub. Skuadra therandase do të garojë në rrethin e parë të kualifikueseve të Champions League.   

Në Evropë (Europa League dhe Conference League) do të garojnë Drita e Gjilanit, Gjilani dhe Llapi.

Nga liga largohen Ulpiana e Lipjanit dhe Feronikeli i Drenasit. Trepça ’89 e Mitrovicës dhe Ferizaj janë anëtarë të rinj të elitës.
  
BKT Superliga, java e fundit

Drita – Ulpiana 5:0
Malisheva – Dukagjini 0:0
Ballkani – Gjilani 2:0
Llapi – Prishtina 1:2
Feronikeli – Drenica 2:3  

Tabela

1. Ballkani    36    23    7    6    61:26    76
2. Drita    36    18    10    8    56:25    64
3. Gjilani    36    16    14    6    57:36    62
4. Llapi    36    15    9    12    57:44    54
5. Prishtina        36    14    9    13    49:37    51
6. Drenica    36    14    8    14    51:48    50    
7. Dukagjini    36    12    14    10    37:34    50
8. Malisheva    36    13    9    14    45:43    48
9. Ulpiana    36    6    9    21    34:72    27    
10. Feronikeli    36    3    3    30    16:98    12

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat