Superliga, boshti PSG-Roma dhe ECA

Futboll

Superliga, boshti PSG-Roma dhe ECA

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 12:31
Superliga, boshti PSG-Roma dhe ECA

“Corriere dello Sport” zbuloi sot se do të kishte qenë Nassel Al-Khelaifi, personi që i kërkoi Romës të heqë dorë nga trofeu “Gamper” më 6 korrik. Ky është kompeticioni historik i verës së Barcelonës.

Pas zgjedhjes befasuese, e cila mahniti dhe zemëroi katalanasit, qëndron boshti gjithnjë e më i ngushtë midis Friedkins dhe të fuqishmit Nasser Al-Khelaifi, president i Paris Saint-German dhe ECA (Shoqatës Europiane të Klubeve).

Kjo lëvizje e sheikut nga Katari padyshim duhet të “përkthehet” si pjesë e luftës kundër treshes rebele të Superligës së Europës (Juventus, Real Madrid dhe Barcelona), që ende e mbajnë në sirtar ëndrrën e një kompeticioni ndryshe nga Champions-i.

Nuk është për t’u habitur që skuadra e Xavit nuk ka plane miqësore me ekipet e tjera evropiane, përveç “rebelëve” Juventus dhe Real Madridi. Refuzimi i Romës për të marrë pjesë në trofeun e lartpërmendur është pra një mesazh shumë i saktë në këtë drejtim.

“Lufta e ftohtë” e ECA ndaj treshes së Superligës po përshkallëzohet, ndërsa pritet vendimi i Gjykatës Europiane se kush ka të drejtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat