Mbrohet zyrtarisht Juventusi

Futboll

Mbrohet zyrtarisht Juventusi

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 20:22
Mbrohet zyrtarisht Juventusi

John Elkann, CEO i Exor (kompania e familjes Agnelli-Elkann e cila gjithashtu kontrollon Juventusin), foli gjatë thirrjes vjetore të Investitorëve dhe Analistëve. Mes ndërhyrjeve, Elkann gjeti hapësirë ​​edhe për të folur për Juventusin, duke iu përgjigjur një pyetjeje për mundësinë që klubit të Juventusit t’i duhet të aplikoje rritje të reja kapitali.

“Nuk ka nevojë për rritje të reja kapitali. Jemi në një situatë ku ka një drejtim të qartë përpara, siç e kemi paralajmëruar dje. Bordi i ri i drejtorëve do të emërohet në janar dhe president do të jetë Gianluca Ferrero, i cili do të jetë në gjendje të merret me çështje të ndryshme”, tha numri një i Exor duke folur për klubin e Juventusit.

Elkann më pas shtoi se klubi «do të ketë një menaxher të përgjithshëm shumë të aftë në zonat ku Juventusi është i pranishëm. Ne kemi një trajner të madh me përvojë si Massimiliano Allegri. Futbolli është një sektor me vlerë të madhe dhe ne mendojmë se me përbërësit që Juventusi ka aftësinë të bëhet një kompani me vlerë edhe më të madhe se ajo që ka sot”.

Sakaq, Juventus merr një pozicion në një shënim. “Në lidhje me atë që është raportuar nga disa organe të shtypit – në përputhje të plotë me organet e drejtësisë dhe rregullatore të tregut, dhe duke rikonfirmuar besimin maksimal tek autoritetet gjyqësore – JFC saktëson sa vijon”, lexojmë.

Pas nisjes së procedurave Consob për të konstatuar mospërputhje të supozuar kontabël (korrik 2021), përfundoi më 19 tetor 2022, me rezultatet e bëra publike nga Juventus me dy njoftimet për shtyp të datës 21 tetor dhe 20 nëntor 2022, dhe pas blerjes së dokumentet e dosjes penale (pas njoftimit të njoftimit për përfundimin e hetimeve paraprake më 24 tetor 2022), organet korporative të Juventusit vazhduan procesin e vlerësimit rigoroz dhe skrupuloz të të gjitha mosmarrëveshjeve kontabël të ngritura në lidhje me pasqyrat financiare të Juventusit. 2019/2020 dhe 2020/2021 dhe, radhazi, 2021/2022).

Mbi bazën e një grupi solid opinionesh nga profesionistët kryesorë ligjorë dhe të kontabilitetit, bordi i Juventusit arriti, në mënyrë kompakte, në përfundimin unanim nga nëntë drejtorët në detyrë deri më 28 nëntor 2022, se:

Trajtimi kontabël i adoptuar në pasqyrat financiare të kontestuara bie brenda atyre të lejuara nga parimet kontabël në fuqi; mosmarrëveshjet e Prokurorit duket se nuk janë të bazuara dhe nuk shfaqen, për më tepër, as për sa i përket supozimeve dhe as për sa i përket konkluzioneve, në përputhje me gjetjet e përfshira në rezolutën e Consob të 19 tetorit 2022;

në fakt, Prokurori Publik pohon natyrën artificiale të fitimeve kapitale dhe fiktivitetin e heqjes dorë nga paga, ndërsa Consob kundërshton një vlerë të konsiderueshme më të ulët të fitimeve kapitale, për më tepër pa përmendur kontabilitetin e rremë, dhe nuk konteston efektivitetin ligjor të heqjes dore te pagës, konkretisht në lidhje me të ashtuquajturat “Manovra e pagave” 2020/2021, natyra ligjërisht jodetyruese e të ashtuquajturit marrëveshjet shtesë në negocim në prill/maj 2021;

korrigjimi i pasqyrave financiare (d.m.th. riparaqitja), me profilin e kufizuar të të ashtuquajturit “Manovrat” e pagave për 2020 dhe 2021 u vendosën në procesin e adoptimit të një perspektive të pjekurise së theksuar dhe ekstreme dhe ka efekte kontabël, edhe me ndihmën e ekspertëve të pavarur, të një renditje të parëndësishme, veçanërisht në kapitalin aksioner të Kompanisë në 30 Qershor 2022;

Së fundi, Juventus beson se, pikërisht për shkak të mungesës së pretenduar të ndonjë ndryshimi në pasqyrat financiare të diskutueshme, konkluzionet e autoriteteve sportive (të cilat janë shprehur tashmë, në lidhje me çështjen e fitimeve kapitale, në favor të Juventusit) nuk do të ndryshim: në mungesë të ndonjë ndryshimi kontabël, çdo sanksion sportiv do të ishte plotësisht i pabazuar. E bindur se ka funksionuar gjithmonë në mënyrë korrekte, Juventus FC synon të pretendojë arsyet e saj dhe të mbrojë interesat e saj korporative, ekonomike dhe sportive në të gjitha mjediset”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat