Del përgjimi i operacionit Pjaniq - Arthur

Futboll

Del përgjimi i operacionit Pjaniq - Arthur

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 22:09
Del përgjimi i operacionit Pjaniq - Arthur

Mes përgjimeve në lidhje me Juventusin dhe të propozuara mëngjesin e sotëm nga gazeta të ndryshme, si Gazzetta dello Sport, nuk mungojnë as ato të Stefano Cerrato, financierit aktual të klubit të Juventusit. Për të folur për hetimet e Consob për pasqyrat financiare të Juventusit, Cerrato i referohet filmit “Amici Miei” të Mario Monicelli.

Po cfare eshte Consob? Komisioni Kombëtar për Shoqëritë dhe Bursa! Eshtë një autoritet i pavarur administrativ me personalitet juridik autonom dhe autonomi të plotë operacionale; krijuar me ligjin 7 qershor 1974, n. 216, hyri në funksion nga korriku i vitit pasardhës. Consob është organi mbikëqyrës i tregut financiar italian.

Në lidhje me shkëmbimin Aké-Tongya me Olympique Marseille, për shembull, ai shprehet si më poshtë: “Ne gjithsesi e tallim  dhe e mashtrojme pa problem Consob”. Një term i përdorur gjithashtu në përgatitjen e përmbledhjes së mbrojtjes që do t’i paraqitet Consob për të shpjeguar shkëmbimin Pjanic-Arthur me Barcelonën:

“Mendoj se do të ishte e përshtatshme t’i jepej atij një referencë për një parim kontabël ose diçka tjetër, domethënë, a mundem unë ti tall ato te Consob në një mënyrë më të rafinuar?”.

Mes përgjimeve të propozuara nga gazeta la Repubblica është edhe ai telefonik i Federico Cherubini, njeriu aktual i merkatos bardh e zi që nuk hetohet në hetim nga prokuroria e Torinos. Referenca, edhe një herë, shkon te Fabio Paratici, në momentin e ngjarjeve, eprori i tij:

“Nuk mund të arsyetoje me Fabion Paraticin – dëgjon në një përgjim -. Sa ishte Marotta, ai i vuri frenë. Kur iku kishe cek te bardhe. Fabio mund te zgjohej ne mengjes dhe te firmoste 20 milione euro pa i thene asnje gje askujt. I thash disa here se po e ekzagjerojme. Dmth eshte nje metode ligjore por po tejkalojme cakun. Pergjigjia e tij ishte se nuk na intereson. 4 ose 10, askush nuk mund të të thotë asgjë”, referenca e tij për çështjen e rritjes së fitimeve kapitale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat