De Bruyne emërohet kapiten te Belgjika

Futboll

De Bruyne emërohet kapiten te Belgjika

Më: 21 mars 2023 Në ora: 20:01
De Bruyne

Kombëtarja e Belgjikës ka konfirmuar se Kevin De Bruyne është emëruar si kapiten i ri i ekipit.

Mesfushori i Manchester City e mori shiritin e kapitenit pas pensionimit të Eden Hazardit nga ekipi kombëtar.

Thibaut Courtois dhe Romelu Lukaku janë përzgjedhur si zëvendës-kapitenë.

Me De Bruynen si kapiten, Belgjika këtë javë do të nisë ciklin kualifikues për Kampionatin Evropian “Euro 2024”.

“Djajtë e Kuq” do të luajnë vetëm një ndeshje kualifikuese, atë në udhëtim kundër Suedisë, më 25 mars.

Pas tri ditësh, të përzgjedhurit e Domenico Tedescos do të udhëtojnë drejt Gjermanisë për të zhvilluar një miqësore me nikoqirët e “Euro 2024”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat