​Nis parada "Bashkë dhe krenarë"

Lajme

​Nis parada "Bashkë dhe krenarë"

Më: 1 korrik 2021 Në ora: 12:17
Foto ilustrim

Me paradën "Bashkë dhe krenarë" për vitin e pestë me radhë po marshohet në sheshet e kryeqytetit.

Kështu do të përmbyllet Java e Krenarisë, ku do të kërkohen të drejtat e komunitetit LGBTI, meqë sipas tyre të njëjtit po diskriminohen.

Kërkesa kryesore do të jetë edhe njohja e martesave mes dy personave të gjinisë së njëjtë.

Protestuesit fillimisht u mblodhën pranë sheshit "Skënderbeu".

Paradës iu kanë bashkuar edhe ambasadori amerikan Philip Kosnett, ajo e Finlandës, Pia Stjernvall dhe deputetja Adriana Matoshi dhe figura të njohura.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat