E papritur: Ky është veprimi i fundit që bënë serbët në Jarinje – i dërgojnë një mesazh Kosovës

Lajme

E papritur: Ky është veprimi i fundit që bënë serbët në Jarinje – i dërgojnë një mesazh Kosovës

Nga: M.H. Më: 20 shtator 2021 Në ora: 20:50
Foto nga vendi i ngjarjes

Para pak çastesh, një grup qytetarësh serb në Jarinje, ku kanë qëndruar gjatë gjithë ditës, zhvilluan një pllakatë ku shkruhej:

"Mirësevini në Asociacionin e Komunave Serbe".

Sipas medies “Kosovo Online”, njerëzit e mbledhur i dërguan një mesazh të qartë Prishtinës në lidhje me atë që pritet nga institucionet e Kosovës dhe cila pikë nga Marrëveshja e Brukselit është më e rëndësishmja për serbët në Kosovë, përcjell "Bota sot".

Qytetarët aktualisht po ngrenë çadra, gjë që tregon vendosmërinë e tyre për të qëndruar gjatë natës në Jarinje.

Image
Foto nga vendi i ngjarjes

Situata është e qetë, anëtarët e Rosso janë tërhequr larg qytetarëve por që nuk heqin dorë nga protesta pavarësisht shiut dhe kushteve të këqija të motit.

Kujtojmë që Serbia, e sheh si thelbësore themelimin e këtij asociacioni dhe kërkon që të ketë kompetenca ekzekutive./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat