Serbëve iu pengon emërimi i Bashkim Jasharit në krye të FSK-së

Lajme

Serbëve iu pengon emërimi i Bashkim Jasharit në krye të FSK-së

Nga: F.B Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 14:29
Bashkim Jashari

Mediet serbe kanë komentuar emërimin e Bashkim Jasharit si komandant të Forcave të Sigurisë së Kosovës , duke e quajtur pasardhës të familjes së Adem Jasharit , që vjen pas dorëheqjes së Rrahman Ramës, shkruan “RTS” transmeton “Bota Sot”.

Presidentja e Kosovës Osmani, ka emëruar gjenralin Bashkim Jashari komandant të FSK-së dhe ka marr pjesë në pranim –dorëzimin e detyrës, duke takuar ish-komandantin Rama dhe komandantin e ri Jashari.

FSK është krijuar nga Trupat Mbrojtëse të Kosovës, e cila ishte krijuar nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës, shkruan “RTS”.

Ndërkohë sipas këtij mediumi  transformimi i FSK në Ushtri zë Kosovës po bëhet në kundërshtim me aktet ndërkombëtare dhe po bëhet pas vendimit të Kuvendit të Kosovës dhe tri ligjeve të miratuar për transformim.

Gjenerali Bashkim Jashari është djali i Rifatit, vëllait të Adem Jasharit që njihet si themelues i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat