Lista e emrave të ndaluar me ligj, ndër ta edhe Shkurte, Eros...

Lajme

Lista e emrave të ndaluar me ligj, ndër ta edhe Shkurte, Eros...

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 17:04
Foto ilustrim

Në Shqipëri është një listë e emrave të cilët u ndalohen tu vihen fëmijëve të porsalindur.

Disa prej emrave në listë, janë shumë të zakonshëm edhe në Kosovë

Emrat e ndaluar me ligj në Shqipëri

Ankim, Arancata, Avash

Bretk, Berr, Burgim, Ballokume

Car, Cub, Currane, Currele, Careva, Carina, Cbane

Dert, Derman, Dovle, Durak

Ekran, Eros

Ferman, Federate, Fodulle

Gazep, Gallata, Gabime, Groshe, Gjezap

Hyzmet, Hice, Hafije, Helme

Ironi, Jermsine

Keqan, Keqe, Krajlice

Levere

Meze, Meshire, Mjafte, Mjaftime, Mjaftoni, Mbarime, Mbete, Mbylle, Marrezi Ndalim

Pikellime, Pafate, Pseerdhe

Rike, Rakita

Spece, Sose, Stenate,

Sherre, Shkurte, Shkurtime

Vajtime

Xhenaze

Zehere

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat