Mbi 17 mijë çifte u martuan gjatë kësaj kohe..

Lajme

Mbi 17 mijë çifte u martuan gjatë kësaj kohe..

Më: 19 janar 2022 Në ora: 18:16
Ilustrim

17 mijë e 439 çifte kosovare e kanë kurorëzuar dashurinë e tyre me martesë në 11 muajt e parë të vitit 2021 në Kosovë gjatë qeverisjes së Albin Kurtit.

Ndonëse, Kurti nuk ka filluar ende që t’i zbatojë premtimet e zgjedhjeve për t’ua lehtësuar jetën çifteve të reja duke ua mundësuar blerjen e banesave me këste brenda 10 vjetësh, numri i martesave është rritur.

Ai premtoi se do t’i ndërtoj katër mijë banesa në Prishtinë dhe përreth saj, ku çiftet e reja mund të paguanin nga 150 euro në muaj.

Në raportin e publikuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) thuhet se në muajin janar të vitit 2021 janë kurorëzuar 1 mijë e 749 çifte, në muajin shkurt janë kurorëzuar 1 mijë e 389 çifte.

Po sipas këtyre të dhënave në muajin mars kanë vënë kurorë 1 mijë e 523 çifte.

Ndërsa, beqarisë i dhanë fund 1 mijë e 274 çifte gjatë muajit prill.

Po ashtu gjatë këtij viti, në muajin maj, me martesë përfunduan 1 mijë e 232 çifte, kurse në qershor u kurorëzuan 1 mijë e 320 çifte.

Në muajin korrik u kurorëzuan edhe 1 mijë e 633 çifte të tjera.

Gushti si muaji i ardhjes së mërgimtarëve çdo vit shënon numrin më të madh të dasmave. Vetëm në këtë muaj u kurorëzuan 2 mijë e 489 çifte.

Në shtator ra pak numri i kurorëzimeve, në këtë muaj sipas ASK-së kanë nënshkruar martesën 1 mijë e 737 çifte të tjera.

Edhe në tetor e nëntor vazhduan kurorëzimet. Në tetor u kurorëzuan 1 mijë e 693 çifte kurse në nëntor 1 mijë e 366.

ASK nuk ka publikuar numrin e kurorëzimeve për muajin dhjetor të vitit 2921.

Në vitin 2020 ka pasur më pak kurorëzime në Kosovë. Gjatë 2020-tës janë kurorëzuar  12 mijë e 793 çifte.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat