Vuçiq ankohet te eurodeputetët për Kosovën: Po na pengon

Lajme

Vuçiq ankohet te eurodeputetët për Kosovën: Po na pengon

Më: 28 janar 2022 Në ora: 19:18
Aleksandar Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sot është takuar me eurodeputetët Tanja Fajon, Vladimir Bilçik, Knut Fleckensten dhe Eduard Kukan, të cilët janë duke ndërmjetësuar në dialogun ndërpartiak.

Vuçiq u është ankuar europarlamentarëve për vendimin e autoriteteve të Prishtinës që mos të lejoj mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale të Serbisë në Kosovë.

Zgjedhjet presidenciale në Serbi mbahen më 3 prill të këtij viti.

“Kosova po përpiqet t’i privojë serbët nga Kosova për të drejtën e votës në zgjedhjet e 3 prillit”, ka thënë Vuçiq.

Ndërsa, edhe një pjesë e opozitës, e cila u takua sot me eurodeputetët, kërkoi nga ndërmjetësuesit që të ndihmojnë serbët në Kosovë për të ushtruar të drejtën e tyre të votës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat