Rusia i quan trillime masakrat në Reçak dhe Bucha

Lajme

Rusia i quan trillime masakrat në Reçak dhe Bucha

Më: 26 maj 2022 Në ora: 22:46
Sergey Lavrov

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergey Lavrov, ka thënë se krimet në Bucha, janë trillime dhe ngjajnë me atë që ka ndodhur në fshatin Reçak më 1999, kur forcat serbe vranë dhjetëra civilë.

Ai madje ka akuzuar SHBA-në për atë që po ndodh në Ukrainë dhe krimet atje i ka lidhur edhe me ato në Kosovë.

Siç raportojnë mediat serbe, në një intervistë për mediat ruse, Lavrov tha se si në Bucha ashtu edhe në Reçak nuk pati krime.

Në fakt, si pamjet e Buchas ashtu edhe ato të Reçakut kanë prekur ndërgjegjen e botës demokratike.

Në Reçak, forcat serbe vranë 45 civilë, ndërkohë emërtimi i këtij krimi si gjenocid nga ish-kryesuesi i OSBE-së, William Walker, bëri që NATO-ja të ndërhyjë për të ndalur krime të tjera të Serbisë.

Në Bucha, forcat ruse kanë vrarë shumë ukrainas, teksa pas largimit nga qyteti, janë gjetur kufomat me duar të lidhura.

Si Rusia, ashtu edhe Serbia nuk i pranojnë këto krime.

“Në të njëjtën mënyrë është bërë më 23 prill në Bucha, afër Kievit. Është e njëjta skemë. Funksionon, pavarësisht nëse bind dikë apo jo. Ata (amerikanët v.j.) as nuk kishin pse të bindin dikë. Bombarduan Jugosllavinë, e bënë Kosovën të pavarur, duke shkelur të gjitha parimet”, ka thënë Lavrov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat