Aksioni i Policisë në Shtërpcë, vjen reagimi nga Beogradi 

Lajme

Aksioni i Policisë në Shtërpcë, vjen reagimi nga Beogradi 

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 11:03
Foto ilustrim

Ka ardhur reagimi i zakonshëm nga Beogradi pas aksionit të Policisë së Kosovës në Shtërpcë, ku u hoqën dhe u sekuestruan kamerat e vendosura nga strukturat ilegale të Serbisë.

E ashtuquajtura zyrë për Kosovën në qeverinë serbe reagoi përmes një komunikate, ku aksioni i Policisë cilësohet si “sulm dhe presion ndaj serbëve”.

“Më shumë se 30 pjesëtarë të ROSU-së sot në mëngjes kanë bastisur Shtërpcën me qëllim të frikësimit dhe ngacmimit të serbëve në këtë komunë”, u tha në reagimin e lëshuar.

Kjo zyrë e udhëhequr nga kryenegociatori i Serbisë në dialogun me Kosovën, Petar Petkoviq, tha se policët po ngjiten nëpër shtylla nga ku po i heqin kamerat e vëzhgimit që “nuk funksionojnë prej disa vitesh”.

“Ndonëse njësitë nga Prishtina e dinë shumë mirë se kamerat, të cilat janë instaluar “ligjërisht” para gati dhjetë vjetësh, nuk kanë qenë në funksion për një kohë të gjatë dhe këtë e kanë kontrolluar disa herë në ditët e kaluara, kjo u shërbeu si arsyetim që përsëri të hyjnë në Shtërpcë, për t’i ngacmuar njerëzit të cilët nuk mund të funksionojnë normalisht”, shkruan tutje zyra e Petkoviqit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat