Lëvizja Besa: Përkatësia etnike në letërnjoftime do të bëhet nëpërmjet ndryshimeve të tjera

Maqedonia

Lëvizja Besa: Përkatësia etnike në letërnjoftime do të bëhet nëpërmjet ndryshimeve të tjera

Më: 21 janar 2021 Në ora: 15:29
Lëvizja Besa

Lëvizja Besa thotë se grafa etnike në letërnjoftime do të realizohet. Kjo sipas tyre do të bëhet në përputhje me propozim-ligjin për letërnjoftime të dorëzuar në Kuvend më 21 dhjetor 2020.

Teksti i ligjit i vendosur në seancë por që nuk i është miratuar nevoja e sjelljes, po harmonizohet edhe në Qeveri.

“Për momentin bëhen konsultime në Qeveri për të parë modalitetin më të mirë se si mund të realizohet ky projektligj. Në asnjë moment nuk është vënë në pikëpyetje përmbajta e grafës etnike në letërnjoftime”, deklaroi Kastriot Rexhepi.

Ndryshimet e plotësuara parashikojnë që përkatësia etnike të jetë element në formularin për letërnjoftim dhe të përfshihet në dokument. Sipas Rexhepit një ligj i dorëzuar paraprakisht ishte tërhequr.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat