Shaqiri: Jemi të gatshëm të përkushtohemi në implementimin e çdo aspekti të sajber sigurisë

Maqedonia

Shaqiri: Jemi të gatshëm të përkushtohemi në implementimin e çdo aspekti të sajber sigurisë

Më: 3 mars 2021 Në ora: 18:20
Jeton Shaqiri

Sajber siguria është pjesë përbërëse e çdo shtylle të agjendës digjitale, ndërsa ne si vend, jemi të gatshëm të përkushtohemi në implementimin e çdo aspekti të sajber sigurisë: juridike, teknike, organizuese, ndërtimi i kapaciteteve dhe bashkëpunimi, deklaroi sot ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Jeton Shaqiri,

I cili mbajti fjalim në panel diskutimin në suaza të konferencës rajonale onlajn “Sajber rrezistencë dhe ndërtim i kapaciteteve për sajber siguri të Ballkanit Perëndimor”.

Në fjalimin e tij, ministri Shaqiri ka potencuar se vendosja e standardeve të përbashkëta për zhvillim të sajber sigurisë është theksuar si një nga prioritetet strategjike të qeverisë për vitin 2021 dhe janë përfshirë në Strategjinë kombëtare për sajber siguri 2018-2022.

Njëherit, projekt-ligji për siguri të sistemeve rrjetëzues dhe të informatikës e transponuan Direktivën për NIS të Bashkimit Evropian dhe kur të miratohet do të jetë legjislativa më e lartë për sajber siguri në vend”, ka potencuar Shaqiri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat