Filipçe: Javën e ardhshme do të vendoset nëse do të ketë ashpërsim të masave

Maqedonia

Filipçe: Javën e ardhshme do të vendoset nëse do të ketë ashpërsim të masave

Më: 5 mars 2021 Në ora: 21:37
Venko Filipçe

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka deklaruar se Komisioni për sëmundje ngjitëse është duke e ndjekur lakoren e rasteve të reja pozitive në Covid-19.

Në këtë drejtim, ai ka bërë të ditur se po bëhen analiza dhe gjatë javës së ardhshme do të vendoset për ashpërsimin e masave anti-Covid.

“Ditëve paraprake kemi pasur komunikim intensiv me anëtarët e Komisionit për sëmundje ngjitëse dhe ajo çfarë bëjmë ne tani, është se i ndjekim numrat, se nëse trendi i rritjes së numrave do të vazhdojë? A do të jetë pasqyra e njëjtë sikurse gjatë muajit nëntor? Tani për tani nuk është. Por, në fillim të javës së ardhshme do të vendosim se a janë të nevojshme masa shtesë restriktive apo jo”, tha Filipçe për TV Sitel.

Ka folur edhe për vaksinat kineze, nuk ka dhënë datë konkrete, por deklaroi se tërë sasia e porositur do të arrijë përnjëherë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat