Maqedonia e Veriut në mesin e vendeve që kërkojnë lirimin e Alexei Navalny

Maqedonia

Maqedonia e Veriut në mesin e vendeve që kërkojnë lirimin e Alexei Navalny

Më: 14 mars 2021 Në ora: 14:47
Alexei Navalny

Deklarata e përbashkët e Këshillit për të Drejtat e Njeriut, e cila i bën thirrje Federatës Ruse për lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të Alexei Navalny dhe të gjithë personave të privuar në mënyrë të paligjshme ose arbitrare nga liria, të nënshkruar nga Maqedonia e Veriut, u raportua nga shumica e mediave rajonale.

Deklarata, e nënshkruar nga 45 vende të tjera, shpreh shqetësim në lidhje me përkeqësimin e të drejtave të njeriut dhe lirive themelore në Federatën Ruse.

“Arrestimi dhe dënimi i Navalny u bazua në një vendim të mëparshëm nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut që ishte arbitrar dhe qartë i paarsyeshëm”, u tha në deklaratën e nënshkruar gjatë seancës së 46-të të Këshillit të të Drejtave të Njeriut, cituar nga disa media në rajon .

Vendet nënshkruese janë gjithashtu të shqetësuara për numrin e madh të arrestimeve arbitrare të protestuesve që kanë shprehur mbështetje për Navalny në shumë qytete ruse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat