Kthehet komisioni i përbashkët me Bullgarinë, përsëri debat për mbretin Samoil

Maqedonia

Kthehet komisioni i përbashkët me Bullgarinë, përsëri debat për mbretin Samoil

Më: 22 prill 2021 Në ora: 16:15
Foto ilustrim

Historianët nga Komisioni i përbashkët i ekspertëve për çështje historike dhe arsimore mes Bullgarisë dhe Maqedonisë kanë mbajtur takimin e 13 në të cilin biseduan për librat për klasën e shtatë dhe për çështje për personazhin dhe veprën e Goce Dellçevit.

Takimi i fundit i këtij komisioni u mbajt në shkurt, në kushte kur ishin të tensionuar raportet mes dy shteteve pas bllokadës bullgare për fillim të negociatave të vendit tonë me BE.

Në takimin e 12 nuk u arrit progres në lidhje me diskutimin e librave të historisë.

Ndërsa nuk kishte as pajtueshmëri për çështjet në lidhje me Mesjetën – siç kumtoi Ministria për punë të jashtme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat