Musliu: Problemi me Bullgarinë të zgjidhet në mënyrë evropiane

Maqedonia

Musliu: Problemi me Bullgarinë të zgjidhet në mënyrë evropiane

Më: 10 maj 2021 Në ora: 20:55
Albert Musliu

“Një pjesë e bullgarëve janë kundër asaj që qeveria e mëparshme bullgare na bëri. Karakaçanov nuk e kaloi pragun për të hyrë në parlament, që do të thotë se si shoqëri, ata nuk janë në favor të ngritjes së tensioneve midis dy komuniteteve”, tha analisti politik Albert Musliu për “TV24”.

Ai theksoi se nuk është optimist se vendi ynë do të fillojë negociatat me BE-në në qershor.

“Është për të ardhur keq që asnjë qeveri nuk është formuar në Bullgari dhe kjo është arsyeja pse unë jam optimist që pas formimit të saj, diku në korrik, do të ketë një lëvizje, jo për sa i përket zgjidhjes, por në një mënyrë evropiane – një model i dy të vërtetat.

Një shembull është rasti në Maqedoni, ku për çështjen e rëndësishme të vitit 2001, komunitetet më të mëdha etnike shohin ndryshe, por prapëseprapë shoqëria po zhvillohet dhe bashkëjetesa është e mundur”, tha Musliu, duke shtuar se diplomacia përdor gjithçka në dispozicion, dhe nga atje është arsyeja pse retorika e Bullgarisë deri më tani ka qenë ndaj nesh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat