David Geer ia dorëzojë raportin e KE-së Stevo Pendarovskit

Maqedonia

David Geer ia dorëzojë raportin e KE-së Stevo Pendarovskit

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 13:05
Foto nga takimi

Presidenti Stevo Pendarovski sot e pranoi shefin e delegacionit të Bashkimit Evropian në vend ambasadorin David Geer i cili e dorëzoj raportin e Komisionit Evropian për përparimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut për vitin 2021.

Presidenti Pendarovski, siç kumtoj zyra e tij, shprehu kënaqësinë që Komisioni Evropian përsëri konstatoi përparim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në plotësimin e reformave të nevojshme edhe në raportin e riafirmoj përditshmërinë e shtetit për fillimin e negociatave për pranim në BE.

Presidenti Pendarovski shprehu pritshmëritë për miratimin e kornizës negociuese nga ana e Këshillit të BE-së dhe përcaktimin e Konferencës së Parë Ndërqeveritare në mes Bashkimit Evropian dhe Maqedonisë së Veriut që e shënoi fillimin e negociatave të pranimit, në përputhje me rekomandimet e Komisionit Evropian.

Në takim, bashkëbiseduesit diskutuan për vlerësime kyçe në raportin, që sipas presidentit Pendarovski paraqet fotografi objektive për gjendjen në shtet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat