Kovaçevski – Geer: Për t’u përshëndetur është energjia e re për bashkëpunim me Bullgarinë

Maqedonia

Kovaçevski – Geer: Për t’u përshëndetur është energjia e re për bashkëpunim me Bullgarinë

Më: 26 janar 2022 Në ora: 19:18
Dimitar Kovaçevski

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot në kabinetin e tij u takua me Shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shkup, ambasadorin David Geer, të cilin e falënderoi për mbështetjen dhe mundësinë që të njoftohet me përfaqësues të institucioneve të BE-së në procesin refromues.

Sipas njoftimi të qeverisë, Kovaçevski theksoi se prioritetet e qeverisë së re mbeten eurointegrimet si dhe ndërmarrja e masave për të zgjidhur krizën shëndetësore dhe energjetike.

“Ambasadori Geer uroi kryeministrin Kovaçevski për zgjedhjen e tij në krye të funskionit duke vlerësuar pozitivisht hapat aktuale që i ka ndërmarrë Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria”, thuhet në njoftimin e qeverisë.

Në takim po ashtu u tha se vazhdojnë proceset reformuese dhe dinamizmi i tyre posaçërisht në fushën e drejtësisë, luftës kundër korrupsionit si dhe politikat e Agjendës së gjelbër për Ballkanin Perëndimor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat