Rritet prodhimtaria e produkteve pyjore në pyjet shtetërore të Maqedonisë

Maqedonia

Rritet prodhimtaria e produkteve pyjore në pyjet shtetërore të Maqedonisë

Më: 16 maj 2022 Në ora: 14:07
Foto ilustrim

E gjithë prodhimtaria e produkteve pyjore në pyjet shtetërore në tremujorin e parë është rritur për 4,3 për qind në krahasim me tremujorin e parë të vitit 2021.

Shitja e asortimenteve është 20.795 metra kub dhe shënon rritje për 18.8 për qind.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistikë, rritja e prodhimtarisë pyjore është vërejtur edhe te druri halorë, drurë të tjerë të rrumbullakët halorë dhe dru për ngrohje halore.

Zvogëlimi i prodhimtarisë pyjore, është vërejtur tek llojet e drunjve halorë dhe gjeth-zhveshur, drunj e llojit halorë dhe tek drunjtë për ngrohje të llojeve gjethe-veshura.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat