Osmani: BE duhet të ndërmerr hapa vendimtar ndaj Maqedonisë së Veriut

Maqedonia

Osmani: BE duhet të ndërmerr hapa vendimtar ndaj Maqedonisë së Veriut

Më: 16 maj 2022 Në ora: 19:33
Bujar Osmani

“Bashkimi Evropian duhet të bëjë lëvizjen e duhur në këtë moment dhe të ndërmarrë hapa vendimtar për hapjen e menjëhershme të negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut, sepse integrimi i plotë i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian është me interes primar politiko-gjeostrategjik për BE-në dhe të ardhmen”, kështu deklaroi ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, i cili sot në Bruksel mori pjesë në takimin e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së, në të cilin ishin të ftuar ministrat e jashtëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Pas diskutimit strategjik për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor mes ministrave të jashtëm të vendeve të BE-së, homologët e tyre nga rajoni i’u bashkuan pjesës së dytë të takimit të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së.

Në fokus të debatit ishte fillimi i negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, pasojat e luftës në Ukrainë në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe tema të tjera me interes për rajonin.

Në fjalën e tij, ministri Osmani theksoi besueshmërinë e statusit tonë si vend kandidat, i cili është i përkushtuar në agjendën ndaj BE-së.

“Besoj se pas 20 vitesh të thellimit të asociimit dhe integrimit, po bëhet gjithnjë e më e qartë se BE-ja mund ta profilizojë veten si një Union për të ardhmen, union i fortë, elastik, i sigurt dhe i begatë, me vendet e rajonit si anëtarë të saj të ardhshëm”, tha Osmani.

Në margjinat e Këshillit, Osmani u takua me Sekretaren e Përgjithshme të Komisionit Evropian, Ilse Johansson, si dhe me zyrtarë të tjerë të lartë në Këshillin Evropian.

Takimet u fokusuan në të dhënat tona evropiane, situatën aktuale në rajon, si dhe ndikimin e agresionit rus në Ukrainë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat