Maqedonia listohet si vendi lider për popullsinë më të mllefosur në Evropë

Maqedonia

Maqedonia listohet si vendi lider për popullsinë më të mllefosur në Evropë

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 15:06
Maqedoni

Qytetarët e Maqedonisë janë ndër njerëzit më të mllefosur në Evropë, zemërimi dhe revolta e të cilëve në baza ditore është mbi mesataren evropiane.

Këtë e tregojnë rezultatet në raportin e fundit të emocional nga “Gallup”, i cili përfshin në studim 122 vende në periudhën e vitit 2021 dhe gjysmën e parë të vitit 2022, në të cilin qytetarët e Maqedonisë me 26 përqind të mllefit të akumuluar në baza ditore janë menjëherë pas Turqisë, ku mllefi shprehet në 48 përqind.

Pothuajse në të gjithë Evropën, mllefi i popullsisë në baza ditore është nën 25 përqind, por në Maqedoni është mbi këtë kufi, duke e pozicionuar vendin si lider në seksionin e popullsisë së mllefosur dhe të revoltuar në baza ditore.

Si zakonisht, popuj më pak të mllefosur janë finlandezët, të ndjekur nga estonezët, holandezët dhe portugezët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat