Gripi sezonal, shtohet numri i pacientëve te mjekët amë në Maqedoni

Maqedonia

Gripi sezonal, shtohet numri i pacientëve te mjekët amë në Maqedoni

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 23:07
Foto ilustrim

Gjithnjë e më shumë pacientë po kërkojnë ndihmë nga mjekët amë me temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe dhimbje eshtrash. Mjekët thonë se simptomat janë dramatike, të infektuarit përfundojnë në shtrat, disa marrin edhe bronkopneumoni. Virusi përhapet më së shumti te qytetarët e moshës së re dhe të mesme, sepse më të moshuarit imunizohen rregullisht kundër gripit sezonal, thonë mjekët.

“Tipike për këta pacientë që nuk mund të ngrihen nga shtrati për dy deri në tre ditë, ata kanë dhimbje koke, temperaturë të lartë, këta pacientë zakonisht vijnë për kontrolle në ambulancat tona.”,- theksoi mjekja amë, Ankica Stanoevska.

Ka edhe pacientë me simptoma të Covid-19 dhe me simptoma të tjera, si me infeksione respiratore me adeno-viruse etj. Mjekët nuk e dinë saktësisht se për çfarë lloji bëhet fjalë, sepse pacientët refuzojnë të testohen. Varianti “Delta” dyshohet për shkak se pacientët humbin shqisën e nuhatjes dhe shijes dhe sëmundja prek shpejt mushkëritë.

“Kemi me anginë streptokoke, me infeksione respiratore, me adeno viruse, entero viruse dhe kështu në njëfarë mënyre pacientët janë me patologji të madhe dhe ka shumë punë për mjekët amë”,- theksoi Stanoevska.

Në ambulancat kujdestare në Kozle, gjatë 24 orëve kontrollohen deri në 200 fëmijë me temperature, sepse në këtë sezon infeksionet virale-bakteriale po marrin hov. Gjithashtu për kontrolle shkojnë edhe pacientë të moshave të ndryshme, por për shkak të imunitetit të dobët, 80 për qind e të hospitalizuarve janë nën moshën 3 vjeç. Nga 62 fëmijë që marrin trajtim spitalor, vetëm dy janë me mbështetje oksigjeni.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat