Pendarovski: Motivi për rastin “Monstra” nuk është vërtetuar

Maqedonia

Pendarovski: Motivi për rastin “Monstra” nuk është vërtetuar

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 22:36
Stevo Pendarovski

Presidenti i RMV-së, Stevo Pendarovski i pyetur për rastin “Monstra” tha se si motiv nuk i duket i besueshëm, pra nuk thotë që ata persona nuk e kanë bërë atë krim, por që motivi për xhihad nuk është i vërtetuar.

“Nuk them që ata persona nuk e kanë bërë atë krim. Si motiv është i dyshimt nëse është i vërtetë që 5 persona të vriten për xhihad, kjo në Europë ka ndodhur rrallë dekadën e fundit. Nëse është xhihad, pra nëse janë mirë të orgnaizuar, mirë të financuar, dhe që i planifikojnë gjatë sulmet e tyre dhe asnjë nga shërbimet e tona të mos i kualifikojë si të tilla prej përpara. Gjykimi dhe rigjykimi e vërtetoi se kanë dëshmi se këta persona i kanë kryer vrasjet në liqenin e Smilkovcit, por nuk është vërtetuar se e kanë bërë për luftën e shenjt fetare – xhihad.

Pra ju e kontestoni edhe motivin aktual me të cilin janë denuar, e që është terrorizëm?

Terrorizëm mund të jetë… nuk mund ta dij. Një gjë e di, se motivi për vrasjen nuk është vërtetuar plotësisht“, tha presidenti Pendarovski.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat