QMK: Dje ka pasur 11 zjarre në ambiente të jashtme

Maqedonia

QMK: Dje ka pasur 11 zjarre në ambiente të jashtme

Më: 14 qershor 2024 Në ora: 09:44
Foto ilustrim

Në 24 orët e fundit janë regjistruar gjithsej 2122 thirrje në numrin e urgjencës 112, nga të cilat 63,29 për qind janë klasifikuar reale. Qendra për Menaxhim me Kriza njofton se janë regjistruar 11 zjarre në ambiente të jashtme, si dhe disa ndërhyrje më të vogla. Nga era e fortë janë djegur objekte dhe një shtëpi gjatë ditës dhe natës së kaluar.

Siç njoftojnë nga QMK, zjarrfikësit kanë intervenuar në djegien e bimësisë së ulët dhe mbeturinave në komunat Manastir, Valandovë, Veles, Gazi Babë, Dollnen, Prilep, Saraj, Shën Nikollë, Sopishtë, Tetovë, si dhe në Shtip.

Nëntë zjarrfikës të Shën Nikollës me katër makina zjarrfikëse, mbrëmë nga ora 17:07 deri në orën 19:46, kanë ndërhyrë për shuarjen e vegjetacionit të ulët të degraduar.

Dymbëdhjetë zjarrfikës të Velesit me gjashtë makina zjarrfikëse nga ora 16:26 deri në orën 19:35 kanë ndërhyrë në djegien e bimës së degraduar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat