Kërkohet të hetohet PDK-ja/ Pse e bojkotoi Kuvendin për llogari të Beogradit?

Politika

Kërkohet të hetohet PDK-ja/ Pse e bojkotoi Kuvendin për llogari të Beogradit?

Nehat Shaqiri Nga Nehat Shaqiri Më 18 janar 2022 Në ora: 08:08
Kuvendi i Kosovës, 15 janar 2022

Kuvendi i Republikës së Kosovës, të shtunën, me 76 vota për e një abstenim ka miratuar rezolutën kundër organizimit të referendumit të Serbisë në territorin e Republikës së Kosovës.

Referendumi serb është mbajtur ditën e diele në Serbi, por Kosova nuk e lejoi të hapte qendra votimi, pasi ai është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës. Serbia kështu pretendonte që ta realizojnë referendumin dhe të argumentonte se ajo është sovrane ndaj Kosovës, ashtu siç figuron në dokumentin e saj kushtetues.

Kuvendi i Kosovës i cili u mblodh të shtunën në seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga kryeministri Albin Kurti miratoi rezolutën me 8 pika që ndaloi votimin për referendumin serb në territorin e Kosovës.

Kështu Kuvendi autorizoi Qeverinë dhe institucionet përgjegjëse të Republikës së Kosovës të ndërmerrnin të gjitha veprimet brenda kompetencave për të mos lejuar cenimin e sovranitetit dhe rendit kushtetues.

Rezoluta parashikon se është antikushtetuese të votohet për zgjedhjet apo referendumet e një shteti tjetër, në territorin sovran të Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat