Profesori nga Amerika: Krerët e OVL duhet të tregojnë se a janë me Hashim Thaçin apo kundër tij

Politika

Profesori nga Amerika: Krerët e OVL duhet të tregojnë se a janë me Hashim Thaçin apo kundër tij

Nga: H.O. Më: 17 qershor 2022 Në ora: 18:23
Pamje nga protesta

Protestën e veteranëve gjatë ditës së djeshme e ka komentuar edhe publicisti dhe profesori nga Amerika, Binak Maxharraj. Ai thotë se krerët e OVL duhet të tregojnë se a janë me Hashim Thaçin apo kundër tij, kur deklaron se në UÇK nuk ka pas më shumë se 12-15 luftëtarë.

“OVL nuk e ka hallin bash te paga minimale, prapa tyre qëndrojnë forcat e errëta, klanet mafioze, të cilat janë të korruptuara dhe që janë në panik për llogaridhënie para institucioneve të drejtësisë. Sikur të pastrohen listat nga veteranët mashtrues në numrin real në zgjedhjet e ardhshme AAK nuk do të kalonte pragun kurse PDK mezi do t’i fitonte nja 10 deputetë. Sot në mediat virtuale dhe në ato të shkruara pëlciti si bombë qarkullimi i një video në të cilën ish-presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar se UÇK nuk ka patur më shumë se 12-14 ushtarë aktivë”, vlerëson ai.

Maxharraj thotë se këtë konstatim ish-presidenti Hashim Thaçi e ka thënë haptas publikisht në tetor të vitit 2018 gjatë punimeve të Konferencës Regjionale Kundër Korrupcionit e cila është mbajtë në Prishtinë.

“Thaçi e kishte quajtur ”mashtrim” listën e veteranëve të luftës e cila në atë listë gjendeshin afër 60 mijë veteranë nga të cilët mbi 40 mijë veteranë mashtrues duke bërë thirrje:“I ftoj të gjithë që të jenë të përgjegjshëm dhe të ndërgjegjeshëm që çështjes së veteranëve të luftës t’i shkojmë deri në fund. Duhet t’i inkurajojmë institucionet e drejtësisë që t’i shkojnë deri në fund kësaj çështje me transparencë dhe përgjegjësi. Nuk ka pasur më shumë se 12 mijë – 15 mijë luftëtarë, ndërsa të tjerët janë vetëm një mashtrim. Këtij mashtrimi të madh duhet t’i shkohet deri në fund përmes drejtësisë, e jo me kërcënime apo ndërhyrje politike”, ishte shprehur ai”, thekson Maxharraj.

Ai thotë tutje, se realiteti me veteranët e UÇK është diçka tjetër mbi 60 mijë janë në listat si veteranë të luftës ku mbi 40 mijë janë veteranë mashtrues. Këtë e konstatoi edhe ish-presidenti Hashim Thaçi. Pra, lista këto ta fryera dhe të stërfryera.

“Kjo çështje nuk ishte hapur asnjëherë në qeveritë ku “mbizotnonte”PAN-i në përbërje të PDK, AAK, sepse këtë pshtjellim e kishte bërë vetë për vota në zgjedhje bile këto parti as që interesoheshin për rritjen e pagave të tyre, kurse OVL as që kujdesej nuk protestonte fare. Rrijshin urtë. Mirëpo, se PDK dhe AAK e kundërshtojnë ish-presidentin Hashim Thaçin njërin ndër komandantët e UÇK duke thënë se UÇK kishte afër 60 mijë ushtarë lufte me uniformë, në këtë më së shumti insiston AAK por edhe PDK sepse veteranët mashtrues i kishin burim të votave. Por, kur të nxirret numri real i vetaranve të luftës AAK nuk do të kaloj pragun, kurse PDK mezi do t’i fitoj nja 10 deputetë. Këtu është halli i tyre që këta rezistojnë, protestojnë pa kurrfarë baze”, thotë ai.

Maxharraj thotë se çështja eskaloi vetëm me ardhjen në pushtet të qeverisë Kurti II e cila i fitoi mbi 50% e cila nuk ka lidhje e as që ka marrë pjesë në listat e veteranëve të luftës, por që kësaj “kopilin”të dera, u bë gjurullti këto ditë kur në votim po jipej në votim projekligjin për pagat minimale, por me propozim që të pastrohen listat nga veteranët mashtrues.

“Më këtë nuk po pajtohet udhëheqësia e OVL duke ngulë këmbë në numrin afër 60 mijë veteranë të luftës. Rreth këtij konstatimi qëndron edhe AAK dhe PDK. Për këtë arsye OVL edhe u rebelua duke dalë në protesta të paarsyeshme dhe të panevojshme. Ajo së pari, e bënë gabimin kur veteranët e vërtetë të luftës i dëmton shumë me veteranët mashtrues. Pas konstatimit të ish-presidentit Hashim Thaçit por edhe të shumë organizatave tjera, komandantëve etj, se nuk kanë qenë më shumë se 12-15 ushtarë më uniformë në luftë OVL duhet të reflektoi seriozishtë e jo të protestoi se; -se a pajtohet apo e kundërshton konstatimin e ish-presidentit Hashim Thaçit se në UÇK nuk kishte me shumë se 12-15 ushtarë me uniformë, -por OVL duhet të ulet së bashku me institucionet tjera shtetërore që të shtrojnë mirë e dendur këtë çështje në drejtim të pastrimit të listave, sepse dorën në zemër është barrë e rëndë për shtetin tonë të varfër të mbanë një barrë financiare nga ata që nuk e meritojnë. Dhe kjo çështje të zgjidhet në qetësi dhe mirë, -por si duket OVL nuk e ka hallin bash te paga minimale, prapa tyre qëndrojnë forcat e errëta të cilat janë të korruptuara dhe që janë në panik për llogaridhënie para institucioneve të drejtësisë dhe në këtë mënyrë mundohen të gjuajnë gurin e të fshehin dorën”, thotë ai.

Publicisti thotë se për në fund është mirë që kjo video ku fletë ish-presidenti Hashim Thaçi për veteranët e luftës, për listat e manipuluara me mashtrues veteranë të shfaqet në një seancë të Parlamenit të Kosovës të shikuar qiftat e tipit të Abelard Tahirit të PDK për të kuptuar se çfarë ka thënë shefi i tij të cilit i bie në gjujë, por edhe Bekë Berishën e AAK.

“Por duhet dhe është më se e nevojshme që kjo video e ish-presidentit Hashim Thaçi të shfaqet në një pamje të madhe në murin e ndërtesës së qeverisë me rastin e ndonjë proteste tjetër nga ana e OLV”, vlerësoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat