Naim Miftari: Nëse Blerim Isufaj bëhet kryeprokuror të japin dorëheqje Vjosa Osmani e Albin Kurti

Politika

Naim Miftari: Nëse Blerim Isufaj bëhet kryeprokuror të japin dorëheqje Vjosa Osmani e Albin Kurti

Nga: N. Sh. Më: 30 qershor 2022 Në ora: 23:11
Blerim Isufaj

Tashmë disa muaj në zyrën e presidentes së Kosovës ka shkuar emri i propozuar për kryeprokuror të shtetit, por Osmani ende nuk ka marrë ndonjë vendim për dekretimin apo jo të kandidatit të propozuar nga KPK, Blerim Isufaj, si kryeprokuror i shtetit.

Presidentja Osmani për këtë është deklaruar se janë duke i analizuar materialet shtesë të dërguara nga Këshilli Prokurorial i Kosovës dhe çdo rrethanë të krijuar lidhur me këtë proces.

“Ne jemi duke i analizuar materialet shtesë që i ka dërguar Këshilli Prokurorial i Kosovës sepse dosja që është dërguar nuk ka qenë e plotë, tani janë në analizë e sipër, dua ta potencoj që kemi marrë vërejtje të shumta që janë konstatuar nga ana e organizatave monitoruese, qofshin ata partnerë vendorë si OJQ apo ndërkombëtarë. Dhe në ndërkohë jam njoftuar zyrtarisht nga Gjykata Kushtetuese që një nga kundërkandidatët e ka dërguar lëndën në Gjykatën Kushtetuese dhe natyrisht që duhet të pritet se cili do të jetë vendimi rreth kërkesës për masë të përkohshme. Në momentin që kemi vendimin përfundimtar i cili merr parasysh të gjitha këto zhvillime që i përmenda, natyrisht që të gjithë qytetarët do të njoftohen sepse nuk është vendim që merret shkel e shko, por duhet t’i ketë parasysh analizat e secilit dokument, por po ashtu edhe ta dëgjojmë zërin e secilit që ka qenë i përfshirë në këtë proces… Ligji nuk parasheh ndonjë afat (për të marrë vendim), kurse ne jemi duke vepruar sa më parë që të jetë e mundur në analizë të të gjitha dokumenteve që po dorëzohen”, u shpreh ajo.

Mirëpo, ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari po pretendon se, Blerim Isufaj është vazhdimësi e SHIK-ut.

“Ne nuk e dimë se kur do ta thotë fjalën e vet presidentja Osmani, por e dimë fort mirë se kandidati i KPK-së Blerim Isufaj është vetëm vazhdimi i Prontos SHIK-iste apo hajgare me drejtësinë e Kosovës. Zgjedhja e Blerim Isufit nga KPK-ja e kapur fort prej SHIK-ut ilegal, i ka shkel të gjitha normat ligjore dhe etike, dhe është kritikuar ashpër nga shtetet e Quintit në krye me ambasadën Amerikane, duke shprehur shqetësimin serioz se KPK-ja është ngutur që në shpejtësi ta zgjedh kryeprokuror kuadrin e rekrutuar prej Adem Grabovcit e të Isa Mustafës”, shprehet ish-eprori i lartë i UÇK-së.

Miftari thekson se, nëse lejohet vazhdimi i SHIK-ut, atëherë duhet të japin dorëheqje Albin Kurti e Vjosa Osmani.

“Nëse Presidentja Osmani dhe Kryeministri Kurti lejojnë që të vazhdohet avazi i vjetër, që në këtë rast kryeprokurori i shtetit, por edhe gjyqtarët e prokurorët e tjerë vendosën nga Pronto-Mafia politike e SHIK-iste e ish pushtetit që pothuajse KPK-në, KGJK-në, Policinë dhe AKI-në i ka privatizuar pjesë-pjesë për interesat e PDK-së, LDK-së dhe AAK-së, atëherë si kryetarja e shtetit, si dhe kryeministri duhet të japin dorëheqje të menjëhershme dhe me tregu se nuk mund të mbajnë rend dhe ligj në çerdhen e krimit të organizuar të quajtura kinse institucione shtetërore të drejtësisë, pasi që nga viti 1999 e deri tani 2022 vetëm fukarenjtë e të pakrahët janë dënuar e maltretuar në Kosovë ne Kosoven e kapur”, potencon Miftari.

Ai shton se deri tani ligji ka vlejtur vetëm për qytetarët e thjeshtë.

“Pra vetëm për qytetarët e thjeshtë ka vlejtur ligji pasi për krimin e organizuar dhe të korruptuarit që e kanë pasur në mbështetje Mafian e klanit PRONTO, KPK, KGJK, Policia dhe AKI janë treguar e dëshmuar vetëm si mburojë që bënin e po bëjnë avokatinë në mbrojtjen e krimit të urganizuar e të mirëstrukturuar deri në majat e institucioneve të drejtësisë!”, përfundon ai.

Në një deklaratë në muajin prill, Këshilli Prokurorial i Kosovës nuk i ka komentuar kritikat, por ka thënë se, sipas këtij institucioni, procesi i përzgjedhjes së Kryeprokurorit të Shtetit “është plotësisht legjitim, sepse është përcjellë me objektivitet, me transparencë, me gjithëpërfshirje dhe është bazuar në meritokraci”.

Por, të zhgënjyer me procesin e përzgjedhjes janë shprehur në muajin prill edhe Bashkimi Evropian, Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara.

Shefi i Zyrës së BE-së në Prishtinë, Tomas Szunyog, ka thënë se KPK-ja nuk i ka respektuar rregullat që ky proces të ishte i drejtë dhe transparent.

“I befasuar dhe i zhgënjyer me veprimet e KPK-së”, ka thënë Szunyog nëpërmjet një reagimi në Twitter.

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Jorn Rohde, ka thënë se “kjo nuk është mënyra e duhur për të ecur përpara”, ndërsa ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se shpreh shqetësim për “mënyrën se si KPK-ja i ka kryer këto procedura dhe e ka dëmtuar besimin e publikut të Kosovës dhe besimin tonë në KPK-në si institucion publik”.

Më 13 qershor, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka dekretuar shtatë prokurorë me mandat fillestar, sipas propozimit të Këshillit Prokurorial të Kosovës. Por, ndryshe nga afati ligjor prej 60 ditësh për dekretimin e prokurorëve, presidentja e Kosovës nuk ka ndonjë afat kushtetues dhe ligjor për emërimin e Kryeprokurorit të Shtetit.

Kryeprokurorit të deritashëm të Shtetit, Aleksandër Lumezi, i ka skaduar mandati më 21 prill.

Aktualisht, ushtrues i detyrës është Besim Kelmendi, i cili i ka kompetencat e plota të Kryeprokurorit të Shtetit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat