“Elez Blakaj ishte kërcënuar me jetë nga Ramush Haradinaj dhe “komandantët” e tij”, ky ishte faji që pranuan Thaҫi e Veseli lidhur me veteranët

Politika

“Elez Blakaj ishte kërcënuar me jetë nga Ramush Haradinaj dhe “komandantët” e tij”, ky ishte faji që pranuan Thaҫi e Veseli lidhur me veteranët

Nga: H.O. Më: 11 gusht 2022 Në ora: 20:41
Ilustrim

Publicisti dhe njohësi i ҫështjeve politike, Idriz Zeqiraj në një prononcim të tij dhënë për ‘Bota sot’ ka folur për gjendjen politike në vend. Ai thotë se brenda një dekade, shqiptarët e Kosovës, pranuan dy makro-krime turpëruese. Ai ka përmendur se cilat janë këto krime.

LEXO POASHTU: 

“Krerët e Beogradit të cytur nga opozita në Kosovë, nuk duan dialog me Albin Kurtin”

“ Qeveritë e shkuara pranuan krimin turpërues, Demarkacionin, faljen e territorit tokësor, në këmbim të liberalizimit të vizave! Ky turp ka qenë unik, në historinë moderne botërore. Është një tregues i "patriotizmit" shqiptar, i vënë në "bisht të lahutës"; Nisma e shpërblimeve me para, të veteranëve të vërtetë dhe të rremë, njëherësh, ishte makro-krimi i dytë i turpshëm. Vazhdimi i abuzimit me buxhetin e shtetit, duke vazhduar dhënien e pensioneve veteranëve të rremë, është krim, i cili turpëron Qeverinë Kurti, opozitën që mbron këtë krim dhe popullin qyqar, i cili heshtë, pafundësisht, duke parë gjakderdhjen financiare milionshe, për "veteranët" e rremë e matrapazë”, thekson Zeqiraj.

Image
Idriz Zeqiraj

Zeqiraj thotë se ish-zyrtarët shtetërorë, Hashim Thaçi e Kadri Veseli, pranuan dhe konfirmuan shumëzimin enorme të numrit të "veteranëve" dhe sugjëruan pastrimin drastik të listave falsifikuese.

“Edhe komandantët e Zonës së Drenicës, përfshirë edhe komandantin e SHP të UÇK-së, Sylejman Selimi, jo vetëm që pranuan se është bërë shumëzimi i numrit të "veteranëve", por, përcaktuan edhe numrin objektiv të luftëtarëve në zonat e Kosovës, duke dhënë numrin e përgjithshëm, në vetëm 13 mijë veteranë të vërtetë. Përafërsisht, i këtij mendimit është edhe heroi i gjallë i Luftës së Kosharës, Kolonel Anton Quni. Ndërkohë, prokurori serioz e dinjitoz, Elez Blakaj, vetëm në analizat e para, i hoqi nga lista 19.500 "veteranë", të cilët, realisht, nuk i përmbushnin kriterët e veteranit të vërtetë. Shifrën e pastrimit e pranoi edhe kryeprokurori Aleksandër Lumezi. Më vonë u bë palë me kriminelët dhe "i hëngri fjalët"! Prokurori Blakaj, u kërcënua me jetë nga kryeministri Ramush Haradinaj dhe disa "biçim" komandantë të tij. Ai u detyrua ta lërë Atdheun, për siguri jete”, vlerëson ai.

Zeqiraj thotë se më pas pasoi heshtja e qëllimshme, në pritje për të një shërbimi domëthënës, nga Organizata e OVL të UÇK-së, me simotra "siameze".

“Dhe, rasti erdhi. Ato, me urdhër të SHIK-ut, si me sustë, aktivizohen, të paktën, krerët e tyre, me "veteranët" e rrejshëm. Sepse siç tha veterani nga Prizreni, Gazmend Kabashi: "Veteranët e vërtetë në këtë protestë, mund t`i numëroj me gishta". Ata i zëvendësuan me militantë të partive-banda të PAN-it”, thotë Zeqiraj për ‘Bota sot’.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat