Pse Shqipëria nuk e dënon gjenocidin serb në Kosovë? Publicisti ‘godet’ Edi Ramën

Politika

Pse Shqipëria nuk e dënon gjenocidin serb në Kosovë? Publicisti ‘godet’ Edi Ramën

P.Rudi Nga P.Rudi Më 27 nëntor 2022 Në ora: 22:45
Foto ilustrim

Gjatë ditës së sotme, për nder të 110 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, në Tiranë është zhvilluar mbledhja e parë e përbashkët mes Kuvendit të Kosovës dhe atij të Shqipërisë.

E pas përfundimit të kësaj mbledhjeje, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe ai i Kosovës, Albin Kurti nuk u përgjigjën në pyetjen se pse deri më tani Shqipëria asnjëherë përmes një rezolute nuk e ka dënuar gjenocidin serb në Kosovë.

“Një pyetje për dy kryeministrat. A nuk është e çuditshme që ne kemi mbledhjen e dy parlamenteve dhe Parlamenti i Shqipërisë ende s’ka miratuar një rezolutë që dënon gjenocidin serb në Kosovë?”, ishte kjo pyetja nga një gazetare, që nuk gjeti përgjigje nga dy kryeministrat..

E sipas publicistit nga Shqipëria, Rexhep Shahu, mbledhja e sotme ishte vetëm një show mediatik.

Image
Rexhep Shahu

“Mbledhja e sotme e dy qeverive shqiptare është show mediatik e populist i radhës që para se gjithash u shërben Edi Rames për ta rritë çmimin e tij në bursën patriotike dhe Albinit për të shtuar dashurinë e fansave të tij për atë Albinin e parullave të hershme me bashkim kombëtar. Mbledhja e dy qeverive shqiptare është valvulë shkarkimi për dëshpërimin e zemërimin e fansave të tyre që ende mashtrohen nga qeveritë e tyre që shesin premtime”, thotë Shahu për “Bota sot”.

Shahu kritikon të dy qeveritë, pasi siç thotë ai, ato nuk zbatojnë asnjë vendim për lehtësimin e jetës së qytetarëve shqiptarë.

“Mbledhja e sotme e dy qeverive bëhet për një fotografi e video për Edi Ramen e Kurtin në muajin e festës së Pavarësisë e të çlirimit që përkon me ditën e festës së Jugosllavisë. Ata partizanë shqiptarë që luftuan kundër gjermanëve u bashkuan me serbët dhe ua mundësuan serbëve rikthimin në Kosovë pasi i kishte dëbuar me luftë prej saj Gjermania. Në këtë kuadër të festave të nëntorit bëhet tallavaja e dy qeverive shqiptare që nxijnë letra por nuk zbatojnë asnjë vendim që lehtëson jetën e shqiptarëve në dy shtetet shqiptare. Merren vendime, shkruhen në letra e nuk zbatohet asgjë”, shprehet Shahu.

“Sepse Kosova funksionon si shtet me ligje e vendime, ndërsa Shqipëria funksionon me urdhra të kryeministrit. Mbledhja e përbashkët e dy qeverive mundeson të shihen e të njihen qeveritaret, ministrat e deputetët me njeri tjetrin, mundëson të hutohen e mashtrohen njerëzit nga fjalimet me xixa, ndoshta dikush nga Kosova e huton Edi Ramen siç e pati hutue Thaçi kur e pyeti në Prizren, e i tha "a po nerth"”, shton Shahu.

Ai kritikon ashpër Qeverinë shqiptare, për të cilën thotë nuk guxon të ndërmarrë asnjë veprim pro Kosovës pa lejen e Beogradit.

“Kosova reale politike nuk pret asgjë nga Shqipëria aktuale politike sepse për qeverinë aktuale të Tiranës dhe politiken e saj dielli lind në Beograd. Për qeverinë e Tiranës të rilindjes socialiste, Prishtina nuk është prioritet kombëtar. Janë shqiptarët që funksionojnë pa qeveri që po e lidhin dhe mbajnë gjallë kombin përditë, pa ndihmë nga qeveria e Tiranës e cila nuk guxon të flasë asnjë fjalë apo të ndërmarrë asnjë vendim apo ta padisë Serbinë në organizma ndërkombëtare për krimet qe ka bere ne Kosove apo pse e mban aktualisht peng Kosovën kur ajo tashmë është shtet me vete e sovran”, deklaron për “Bota sot” Rexhep Shahu.

“Kur sheh apatine e heshtjen e qeverisë së Tiranës për punët e hallet e Kosovës nëpër kancelari të botes, edhe pse dihet se Shqipëria ka një qeveri jo të besueshme e të dinjitetshme, të vjen keq që Kosova shpreson të Shqipëria”, përfundon për “Bota sot”, publicisti Rexhep Shahu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat